Zelenskiy urush strategiyasini qayta ko‘rib chiqmoqda
Dunyoning yetakchi nashrlaridan biri bo‘lgan *The Wall Street Journal* Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning tor doiradagi maslahatchilari bilan o‘tkazgan maxfiy yig‘ilishi haqida xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrga ko‘ra, Zelenskiy tinchlik muzokaralari natija bermayotganini tan olib, urush yana uch yil davom etishi ehtimolini hisobga olgan holda yangi strategiya ishlab chiqishni buyurgan. Ammo Kiyev rasmiylari bu ma’lumotlarni rad etmoqda.
Prezident yordamchisi Dmitriy Litvin bu xabarlarni “soxta” deb atadi va uzoq muddatli urush rejalari haqida hech qanday gap bo‘lmaganini ta’kidladi. Shunga qaramay, Zelenskiyning yaqinda bergan intervyusida “yomon kelishuvdan ko‘ra jangni davom ettirish afzal” degan fikri vaziyatning jiddiyligini ko‘rsatmoqda.
Boshqa tomondan, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Ukrainaga “so‘nggi taklif”ni bergani aytilmoqda, ammo bu taklif Kiyev uchun maqbul bo‘lmagan. So‘nggi muzokaralar ham hududiy masalalarda ijobiy natija bermadi.
Kiyev Rossiya qo‘shinlarining Donbassdan chekinishini talab qilsa, Moskva Ukraina qo‘shinlari bir tomonlama chiqib ketishini va mamlakatning “neytral” zonaga aylanishini talab qilmoqda. Yevropa razvedka xizmatlari fikricha, hatto Donbassning Rossiyaga topshirilishi ham prezident Putinni to‘xtata olmaydi, chunki urush Rossiya siyosati uchun asosiy ustunlardan biriga aylangan.
Shu bilan birga, *WSJ* manbalariga ko‘ra, Tramp urushni tez fursatda hal qilishga bo‘lgan qiziqishini yo‘qotmoqda, Kreml esa Zelenskiyni hokimiyatdan chetlatish va Ukrainani G‘arb hamda Rossiya o‘rtasida tampon davlatga aylantirish rejasidan voz kechmagan. Yevropa Ittifoqi rasmiylari orasida ham urushning kamida bir yildan uch yilgacha davom etishi mumkinligi haqidagi fikrlar kuchaymoqda.

Зеленский пересматривает стратегию войны
Один из ведущих мировых изданий, *The Wall Street Journal*, сообщил о секретной встрече президента Украины Владимира Зеленского с узким кругом советников. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания, Зеленский признал, что мирные переговоры не приносят результатов, и, учитывая вероятность продолжения войны еще на три года, распорядился разработать новую стратегию. Однако официальные представители Киева опровергают эту информацию.
Помощник президента Дмитрий Литвин назвал эти сообщения «фейковыми» и подчеркнул, что не было никаких разговоров о долгосрочных планах войны. Тем не менее, недавнее интервью Зеленского, в котором он заявил, что «лучше продолжать бой, чем плохое соглашение», свидетельствует о серьезности ситуации.
С другой стороны, сообщается, что бывший президент США Дональд Трамп предложил Украине «последнее предложение», которое оказалось неприемлемым для Киева. Последние переговоры также не дали положительных результатов по территориальным вопросам.
Киев требует вывода российских войск из Донбасса, тогда как Москва настаивает на одностороннем выходе украинских войск и превращении страны в «нейтральную» зону. По мнению европейских разведслужб, даже передача Донбасса России не остановит президента Путина, поскольку война стала одним из ключевых элементов российской политики.
В то же время, по данным *WSJ*, Трамп теряет интерес к быстрому разрешению войны, а Кремль не отказался от плана отстранить Зеленского от власти и превратить Украину в буферное государство между Западом и Россией. Среди официальных лиц Европейского союза также усиливаются мнения о том, что война может продолжаться от одного до трех лет.