AQSh sudi Tramp joriy etgan bojlarni noqonuniy deb topdi
Ushbu qaror sud materiallari asosida qabul qilindi. Ma’lum bo‘lishicha, Tramp ma’muriyati keng qamrovli tariflarni joriy etishda 1977-yilda qabul qilingan Xalqaro favqulodda iqtisodiy vakolatlar to‘g‘risidagi qonunga (IEEPA) tayanib, Kongress ruxsatisiz ish ko‘rgan.
Sud bu harakatni vakolatdan chetga chiqish sifatida baholadi. Sudning qarorida ta’kidlanishicha, IEEPA qonuni prezidentga Kongressni chetlab o‘tib, deyarli barcha import tovarlariga boj joriy qilish huquqini bermaydi.
Tariflar masalasi Konstitutsiya va qonunlarga ko‘ra Kongress nazorati ostida bo‘lishi lozim. Qaror, asosan, o‘nlab davlatlardan import qilinadigan tovarlarga joriy etilgan global va javob tariqasidagi tariflarga tegishli.
Ushbu bojlar avval savdo taqchilligini kamaytirish hamda boshqa davlatlarga bosim o‘tkazish maqsadida kiritilgan edi. Shuningdek, milliy favqulodda holat asosida joriy etilgan ayrim tariflar ham bekor qilinishi mumkin.
Iqtisodiy jihatdan bu qarorning oqibatlari katta bo‘lishi kutilmoqda. Tahlilchilarning hisob-kitoblariga ko‘ra, ilgari yig‘ilgan 175 milliard dollardan ortiq mablag‘ni import qiluvchilar qaytarib olish uchun sudga murojaat qilishlari mumkin.
Biroq bu jarayon murakkab bo‘lishi, huquqiy tartibot va texnik hisob-kitoblarni talab qilishi mumkin. Mazkur qaror AQSh savdo siyosatida muhim burilish yasaydi.
Endilikda prezidentning yakka o‘zi keng qamrovli savdo cheklovlarini joriy etishi qiyinlashadi. Oq uy esa bojlarni tiklash uchun boshqa qonuniy yo‘llar yoki Kongressning ko‘magiga murojaat qilishi zarur bo‘ladi.
Bu qaror savdo siyosati, iqtisodiyot va huquqiy maydonda uzoq davom etadigan bahslarni boshlab berdi.

Суд США признал введённые Трампом пошлины незаконными
Верховный суд США признал большую часть импортных пошлин, введённых при бывшем президенте Дональде Трампе, незаконными. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято на основании материалов дела. Как выяснилось, администрация Трампа при введении широкомасштабных тарифов опиралась на закон 1977 года о международных чрезвычайных экономических полномочиях (IEEPA), действуя без разрешения Конгресса.
Суд оценил эти действия как превышение полномочий. В решении суда подчёркивается, что закон IEEPA не даёт президенту права обходить Конгресс и вводить пошлины практически на все импортные товары.
Вопрос тарифов должен находиться под контролем Конгресса в соответствии с Конституцией и законами. Решение в основном касается глобальных и ответных тарифов, введённых на товары, импортируемые из десятков стран.
Эти пошлины ранее были введены с целью снижения торгового дефицита и оказания давления на другие страны. Также могут быть отменены некоторые тарифы, введённые на основании национального чрезвычайного положения.
Ожидается, что экономические последствия этого решения будут значительными. По расчётам аналитиков, импортёры могут обратиться в суд за возвратом ранее собранных более 175 миллиардов долларов.
Однако этот процесс может быть сложным, требующим правового регулирования и технических расчётов. Это решение знаменует важный поворот в торговой политике США.
Теперь президенту будет сложнее самостоятельно вводить широкомасштабные торговые ограничения. Белому дому придётся искать другие законные пути или обращаться за поддержкой к Конгрессу для восстановления пошлин.