O‘zbek olimlari qo‘ng‘izlarning 7 yangi turini aniqladi
O‘zbekiston va Rossiya olimlari hamkorligida olib borilgan ilmiy tadqiqotlar natijasida qo‘ng‘izlarning Dailognatha urug‘iga mansub 7 ta yangi turi aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu izlanishlarda Xorazm Ma’mun akademiyasi va boshqa bir qator ilmiy-tadqiqot muassasalari mutaxassislari faol ishtirok etgan. Olimlar ilgari noma’lum bo‘lgan ushbu turlarni batafsil o‘rganib, ularning yashash muhiti va biologik xususiyatlarini tahlil qilishgan.
Mazkur qo‘ng‘izlar asosan toshloq va adir hududlarda uchraydi va tabiat uchun katta ahamiyatga ega. Ular organik qoldiqlarni parchalash hamda tuproq unumdorligini saqlash jarayonida muhim rol o‘ynaydi.
Bu esa ekotizimning barqarorligini ta’minlashda katta ahamiyat kasb etadi. Ma’lum qilinishicha, ushbu kashfiyot tufayli Dailognatha urug‘iga mansub turlar soni dunyo bo‘yicha 21 tadan 28 taga yetgan.
Bunday ilmiy yutuqlar nafaqat biologik xilma-xillikni saqlashga, balki tabiatni yanada chuqurroq o‘rganishga ham xizmat qiladi.

Узбекские ученые обнаружили 7 новых видов жуков
В результате научных исследований, проведённых совместно учёными из Узбекистана и России, было выявлено 7 новых видов жуков, принадлежащих к роду Dailognatha. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этих исследованиях активно участвовали специалисты Академии Мамун Хорезм и ряда других научно-исследовательских учреждений. Учёные подробно изучили ранее неизвестные виды, проанализировав их среду обитания и биологические особенности.
Эти жуки в основном встречаются в каменистых и холмистых районах и имеют большое значение для природы. Они играют важную роль в разложении органических остатков и поддержании плодородия почвы.
Это имеет большое значение для обеспечения устойчивости экосистемы. Сообщается, что благодаря этому открытию количество видов рода Dailognatha в мире увеличилось с 21 до 28.
Такие научные достижения способствуют не только сохранению биологического разнообразия, но и более глубокому изучению природы.