O‘zbek olimlari qo‘ng‘izlarning 7 yangi turini aniqladi
O‘zbekiston va Rossiya olimlari hamkorligida olib borilgan ilmiy tadqiqotlar natijasida qo‘ng‘izlarning Dailognatha urug‘iga mansub 7 ta yangi turi aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu izlanishlarda Xorazm Ma’mun akademiyasi va boshqa bir qator ilmiy-tadqiqot muassasalari mutaxassislari faol ishtirok etgan. Olimlar ilgari noma’lum bo‘lgan ushbu turlarni batafsil o‘rganib, ularning yashash muhiti va biologik xususiyatlarini tahlil qilishgan.
Mazkur qo‘ng‘izlar asosan toshloq va adir hududlarda uchraydi va tabiat uchun katta ahamiyatga ega. Ular organik qoldiqlarni parchalash hamda tuproq unumdorligini saqlash jarayonida muhim rol o‘ynaydi.
Bu esa ekotizimning barqarorligini ta’minlashda katta ahamiyat kasb etadi. Ma’lum qilinishicha, ushbu kashfiyot tufayli Dailognatha urug‘iga mansub turlar soni dunyo bo‘yicha 21 tadan 28 taga yetgan.
Bunday ilmiy yutuqlar nafaqat biologik xilma-xillikni saqlashga, balki tabiatni yanada chuqurroq o‘rganishga ham xizmat qiladi.