Afg‘onistonda 500 musiqa asbobi yoqib yuborildi
Afg‘onistonda musiqaga nisbatan cheklovlar yana bir bor keskin tus oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro tashkilotlar bergan ma’lumotlarga ko‘ra, "Tolibon" harakati vakillari Parvon viloyatida tinch aholining 500 ga yaqin musiqa asbobini yig‘ib, ommaviy tarzda yoqib yuborgan. Shunga o‘xshash holat qo‘shni Lagmon viloyatida ham kuzatilgan, bu yerda 100 dan ortiq musiqa asbobi yo‘q qilingan.
Davlat televideniyesi tarqatgan xabarlarga ko‘ra, axloq politsiyasi bu jarayonni bir yildan buyon olib borgan. Ma’lum bo‘lishicha, yo‘q qilingan ashyolar orasida garmoniyalar, barabanlar, daflar, karnaylar va boshqa turli musiqa jihozlari bo‘lgan.
Bu faqat oddiy cholg‘u asboblari emas, balki butun madaniy muhitga tegishli ashyolarni yo‘q qilishni anglatadi. 2021-yilda hokimiyatni qayta qo‘lga kiritganidan beri "Tolibon" musiqaga nisbatan keskin cheklovlar o‘rnatgan.
Musiqa ijrosi, uni omma oldida yangratish va qo‘yish taqiqlanmoqda. Turli hududlarda musiqa bilan bog‘liq faoliyatlar nazoratga olingan, o‘nlab odamlar ushlangani, minglab musiqa asboblari musodara qilinib yo‘q qilingani haqida xabarlar berilgan.
To‘y va mehmonxonalarda musiqadan foydalanmaslik bo‘yicha qat’iy ogohlantirishlar berilmoqda. Bu siyosat atrofida turli fikrlar mavjud.
Ayrimlar buni qoidalarni kuchaytirish sifatida qarasa, boshqalar san’at va madaniyatga bosim o‘tkazilishi jamiyatning ruhiy hayotiga zarar yetkazayotganini ta’kidlamoqda. Afg‘onistonda musiqa mavzusi hali uzoq vaqt davomida bahs-munozaralar markazida qolishi aniq.

В Афганистане сожжено 500 музыкальных инструментов
По данным международных организаций, представители движения "Талибан" в провинции Парван собрали около 500 музыкальных инструментов у мирных жителей и массово их сожгли. Похожий случай зафиксирован и в соседней провинции Лагман, где уничтожили более 100 музыкальных инструментов.
По сообщениям государственного телевидения, полиция нравов проводила эту операцию в течение года. Известно, что среди уничтоженных предметов были гармоники, барабаны, дафы, карнаи и другие музыкальные инструменты.
Это означает уничтожение не только простых музыкальных инструментов, но и предметов, относящихся к целой культурной среде. С тех пор как в 2021 году "Талибан" вновь пришел к власти, они установили жесткие ограничения в отношении музыки.
Исполнение музыки, её публичное воспроизведение и проигрывание запрещены. В различных регионах деятельность, связанная с музыкой, взята под контроль, сообщается о десятках задержанных и тысячах изъятых и уничтоженных музыкальных инструментов.
В свадебных и гостиничных заведениях строго предупреждают о запрете использования музыки. Вокруг этой политики существует множество мнений.
Некоторые рассматривают это как ужесточение правил, другие же подчеркивают, что давление на искусство и культуру наносит ущерб духовной жизни общества. Тема музыки в Афганистане, по всей видимости, еще долго останется предметом споров и обсуждений.