Afg‘onistonda 500 musiqa asbobi yoqib yuborildi
Afg‘onistonda musiqaga nisbatan cheklovlar yana bir bor keskin tus oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro tashkilotlar bergan ma’lumotlarga ko‘ra, "Tolibon" harakati vakillari Parvon viloyatida tinch aholining 500 ga yaqin musiqa asbobini yig‘ib, ommaviy tarzda yoqib yuborgan. Shunga o‘xshash holat qo‘shni Lagmon viloyatida ham kuzatilgan, bu yerda 100 dan ortiq musiqa asbobi yo‘q qilingan.
Davlat televideniyesi tarqatgan xabarlarga ko‘ra, axloq politsiyasi bu jarayonni bir yildan buyon olib borgan. Ma’lum bo‘lishicha, yo‘q qilingan ashyolar orasida garmoniyalar, barabanlar, daflar, karnaylar va boshqa turli musiqa jihozlari bo‘lgan.
Bu faqat oddiy cholg‘u asboblari emas, balki butun madaniy muhitga tegishli ashyolarni yo‘q qilishni anglatadi. 2021-yilda hokimiyatni qayta qo‘lga kiritganidan beri "Tolibon" musiqaga nisbatan keskin cheklovlar o‘rnatgan.
Musiqa ijrosi, uni omma oldida yangratish va qo‘yish taqiqlanmoqda. Turli hududlarda musiqa bilan bog‘liq faoliyatlar nazoratga olingan, o‘nlab odamlar ushlangani, minglab musiqa asboblari musodara qilinib yo‘q qilingani haqida xabarlar berilgan.
To‘y va mehmonxonalarda musiqadan foydalanmaslik bo‘yicha qat’iy ogohlantirishlar berilmoqda. Bu siyosat atrofida turli fikrlar mavjud.
Ayrimlar buni qoidalarni kuchaytirish sifatida qarasa, boshqalar san’at va madaniyatga bosim o‘tkazilishi jamiyatning ruhiy hayotiga zarar yetkazayotganini ta’kidlamoqda. Afg‘onistonda musiqa mavzusi hali uzoq vaqt davomida bahs-munozaralar markazida qolishi aniq.