Vashingtonda G‘azo uchun global yordam tashabbuslari muhokama qilindi
19-fevral kuni AQSh poytaxti Vashington shahrida AQSh Prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan Tinchlik kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda dunyoning turli davlatlari va xalqaro tashkilotlar G‘azo hududida barqarorlikni tiklash, aholining turmush sharoitini yaxshilash va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha o‘z taklif va yordam rejalarini taqdim etdi. Yig‘ilishda ishtirokchilar quyidagi tashabbuslarni taklif qildi: O‘zbekiston: G‘azoda turar joy binolari, bolalar bog‘chalari, maktablar va tibbiyot muassasalarini qurishda ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Bu orqali aholi turmushini yaxshilashga hissa qo‘shish rejalashtirilmoqda. AQSh: Chegara hududlarida xavfsizlik va tinchlikni ta’minlash uchun 10 milliard dollar moliyaviy yordam ajratishini ma’lum qildi.
Birlashgan Arab Amirliklari: Tinchlik kengashi loyihalari uchun 1,2 milliard dollar ajratishini e’lon qildi. Qatar: Kengash faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun 1 milliard dollar ajratishga tayyorligini bildirdi.
Saudiya Arabistoni: Tinchlikni saqlash dasturlariga 1 milliard dollar miqdorida mablag‘ ajratishini ma’lum qildi. Indoneziya: G‘azoda xalqaro xavfsizlik kuchlari tarkibiga 8 mingdan ortiq harbiy xizmatchi yuborishga tayyorligini e’lon qildi.
Qozog‘iston: Tinchlik kengashiga moliyaviy hissa qo‘shish va oziq-ovqat yordami sifatida bug‘doy yetkazib berishga tayyorligini ma’lum qildi. Bahrayn: G‘azo uchun davlat raqamli xizmatlari platformasini yaratish uchun texnik infratuzilma va mutaxassislarni taqdim etishga tayyorligini bildirdi.
Misr: Falastinlik politsiya xodimlarini tayyorlash bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirishini ma’lum qildi. Ruminiya: Favqulodda xizmatlar, ta’lim muassasalari va huquq-tartibot tizimini tiklashda yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Turkiya: Sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalarini tiklash, politsiya va harbiy xizmatchilarni tayyorlashga yordam berishni rejalashtirayotganini e’lon qildi. Marokash: Politsiya xodimlarini yuborish, harbiy dala shifoxonasi tashkil etish va boshqa amaliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Ushbu tashabbuslar G‘azodagi ijtimoiy infratuzilmani tiklash, xavfsizlikni mustahkamlash va aholining hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan global sa’y-harakatlarning bir qismidir.

В Вашингтоне обсуждались глобальные инициативы помощи для Газы
19 февраля в столице США Вашингтоне состоялось первое заседание Совета по миру по инициативе президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
На нем представители различных стран мира и международных организаций представили свои предложения и планы помощи по восстановлению стабильности в секторе Газа, улучшению условий жизни населения и обеспечению безопасности. Участники заседания предложили следующие инициативы: Узбекистан: выразил готовность участвовать в строительстве жилых домов, детских садов, школ и медицинских учреждений в Газе.
Это направлено на вклад в улучшение условий жизни населения. США: объявили о выделении финансовой помощи в размере 10 миллиардов долларов для обеспечения безопасности и мира в приграничных районах.
Объединённые Арабские Эмираты: объявили о выделении 1,2 миллиарда долларов на проекты Совета по миру. Катар: выразил готовность выделить 1 миллиард долларов для поддержки деятельности Совета.
Саудовская Аравия: объявила о выделении 1 миллиарда долларов на программы по поддержанию мира. Индонезия: объявила о готовности направить более 8 тысяч военнослужащих в состав международных сил безопасности в Газе.
Казахстан: сообщил о готовности внести финансовый вклад в Совет по миру и поставлять пшеницу в качестве продовольственной помощи. Бахрейн: выразил готовность предоставить техническую инфраструктуру и специалистов для создания государственной цифровой платформы услуг для Газы.
Египет: сообщил о продолжении практической работы по подготовке палестинских полицейских. Румыния: выразила готовность оказать помощь в восстановлении служб экстренного реагирования, образовательных учреждений и правоохранительной системы.
Турция: объявила о планах помочь в восстановлении здравоохранения и образования, а также в подготовке полицейских и военнослужащих. Марокко: выразил готовность направить полицейских, организовать военный полевой госпиталь и оказать другую практическую помощь.
Эти инициативы являются частью глобальных усилий по восстановлению социальной инфраструктуры в Газе, укреплению безопасности и улучшению качества жизни населения.