Taker Karlson va Hakabi o‘rtasida Isroil borasida keskin bahs.
AQShdagi mashhur siyosiy sharhlovchi Taker Karlson va AQShning Isroildagi elchisi Mayk Hakabi o‘rtasida o‘tkazilgan suhbatda Isroil mavzusiga oid keskin bahs yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida Karlson Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuni tanqid qilib, uning yahudiylikka to‘liq amal qilmasligi va ajdodlarining bu hududda yashamagani haqida fikr bildirdi. Shuningdek, u Netanyaxuning bu yerda qanday huquqqa ega ekanligi masalasini savol ostiga qo‘ydi.
Mayk Hakabi esa bu da’volarga qisqa va aniq tarzda javob qaytarib, Netanyaxuning “bu tilda gapirishi” va “bu yer uchun kurashgani”ni ta’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, hududga mansublikni nasl-nasabdan ko‘ra til, xizmat va shaxsiy hissalar orqali izohlash ma’qulroq.
Ushbu bahs bir tomondan, AQShda Isroil mavzusiga oid ichki tortishuvlar qanchalik jiddiy ekanini ko‘rsatsa, boshqa tomondan, AQSh diplomatlarining bunday masalalarga omma oldida qanday pozitsiya bilan javob berishini namoyish etdi. Hozircha muhokamalar “kim haqli” degan yakuniy xulosadan yiroq, ammo tomonlar o‘z argumentlarini oshkora bildira boshlagani mavzuning hali uzoq davom etishini anglatadi.

Тейкер Карлсон и Хакаби ведут острые споры по поводу Израиля
В ходе беседы между известным американским политическим комментатором Такером Карлсоном и послом США в Израиле Майком Хакаби возникла острая дискуссия по теме Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе разговора Карлсон критиковал премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, заявляя, что тот не полностью придерживается иудаизма и что его предки не жили на этой территории. Также он поставил под вопрос, какие права имеет Нетаньяху на эту землю.
Майк Хакаби в ответ кратко и ясно подчеркнул, что Нетаньяху «говорит на этом языке» и «борется за эту землю». По его мнению, принадлежность к территории лучше объяснять не происхождением, а языком, служением и личными заслугами.
Этот спор с одной стороны показывает, насколько серьезны внутренние разногласия в США по теме Израиля, а с другой — демонстрирует, какую позицию занимают американские дипломаты по таким вопросам публично. Пока обсуждения далеки от окончательного вывода о том, «кто прав», но то, что стороны начали открыто высказывать свои аргументы, говорит о том, что тема будет обсуждаться еще долго.