Ilon Mask umr bo‘yi 500 milliard dollar soliq to‘laydi
Amerikalik tadbirkor, SpaceX asoschisi va Tesla kompaniyasi rahbari Ilon Mask o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi xabarida kutilmagan hisob-kitob keltirib, yana e’tibor markaziga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, umrining oxirigacha to‘laydigan soliq miqdori 500 milliard dollardan oshishi mumkin. Maskning ta’kidlashicha, bu raqam nafaqat yillik soliq to‘lovlarini, balki meros va mulk bilan bog‘liq majburiyatlarni ham o‘z ichiga oladi.
Ya’ni, bu faqat bir yillik to‘lov emas, balki butun umr davomida yig‘iladigan ulkan mablag‘ haqida gap bormoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2026 yil fevral oyida Mask SpaceX va sun’iy intellekt yo‘nalishidagi xAI kompaniyasini birlashtirgani haqida xabarlar tarqaldi.
Ayrim manbalar bu kelishuvdan keyin Maskning boyligi sezilarli darajada oshganini qayd etishgan. Shuningdek, yanvar oyida Mask bir yil ichida shunchalik katta soliq to‘laganini, natijada AQShning Soliq xizmati (IRS) kompyuterlari ishlashdan to‘xtaganini hazilomuz tarzda eslatib o‘tgan edi.
U bu holatni “raqamlar juda ko‘payib ketgani sababli dastur yangilangan” deya izohlagan. Maskning bu bayonotlari bir tomondan uning davlatga soliq to‘lash majburiyatini bajarayotganini ko‘rsatadi, boshqa tomondan esa ulkan boylik davlat tizimlarining imkoniyatlaridan oshib ketishi mumkinligini ta’kidlaydi.

Илон Маск всю жизнь будет платить налоги на сумму 500 миллиардов долларов
Американский предприниматель, основатель SpaceX и глава компании Tesla Илон Маск в своем сообщении в социальной сети привел неожиданные подсчеты и вновь оказался в центре внимания. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, сумма налогов, которые он заплатит до конца жизни, может превысить 500 миллиардов долларов. По словам Маска, эта цифра включает не только ежегодные налоговые платежи, но и обязательства, связанные с наследством и имуществом.
То есть речь идет не только об одном годовом платеже, а о огромной сумме, накопленной за всю жизнь. По данным, в феврале 2026 года появились сообщения о том, что Маск объединил SpaceX и компанию в области искусственного интеллекта xAI.
Некоторые источники отметили значительное увеличение состояния Маска после этой сделки. Также в январе Маск в шутливой форме напомнил, что за год он заплатил настолько большие налоги, что компьютеры Налоговой службы США (IRS) перестали работать.
Он объяснил эту ситуацию тем, что «программа была обновлена из-за слишком большого количества цифр». Эти заявления Маска с одной стороны показывают, что он выполняет свои налоговые обязательства перед государством, с другой — подчеркивают, что огромное состояние может превышать возможности государственных систем.