AQSh Eron bo‘yicha keskin ssenariylarni ko‘rib chiqmoqda
AQSh ma’muriyati Eron bilan bog‘liq vaziyatda turli ssenariylarni muhokama qilayotgani haqida “Axios” nashri manbalarga tayanib xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, har qanday vaziyat uchun reja mavjud bo‘lib, eng keskin choralardan biri sifatida Eron oliy rahbari Ali Xomanaiyga qarshi suiqasd ehtimoli ham ko‘rib chiqilmoqda. Nashrning qayd etishicha, AQSh prezidentining yuqori martabali maslahatchilaridan biri “ssenariylardan birida oyatulloh, uning o‘g‘li va boshqa diniy yetakchilarni yo‘q qilish masalasi ko‘rilgan”, deb bildirgan.
Biroq manba prezidentning qaysi variantni tanlashi haqida aniq fikr bildira olmagan, hatto prezidentning o‘zi ham hali yakuniy qarorni qabul qilmagan bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan. Shuningdek, boshqa bir manbaning ma’lumotiga ko‘ra, Eron yetakchisini o‘ldirishga oid reja Donald Trampga ham bir necha hafta oldin taqdim etilgan.
Ammo bu xabarlar hozircha rasmiy tasdiqlangan qaror emas, balki manbalarga asoslangan ma’lumot sifatida baholanmoqda. Materialda yana bir yo‘nalish haqida ham so‘z boradi: agar Eron atom bombasini yaratish rejalaridan voz kechishga rozi bo‘lsa, AQSh Eron uchun cheklangan yadroviy boyitish imkoniyatini ko‘rib chiqishi mumkin.
Bu shuni anglatadiki, bir tomondan qattiq bosim ssenariylari, boshqa tomondan esa kelishuv uchun texnik imkoniyatlar bir vaqtning o‘zida muhokama qilinmoqda. Vaziyatni murakkablashtiruvchi omil sifatida Reuters agentligi so‘nggi kunlarda yadroviy muzokaralar atrofidagi keskin bayonotlar va muddatlar haqida ma’lumot berganini ham ta’kidlash mumkin.
Bu esa har qanday ichki ssenariy haqidagi gaplarni keng muhokamaga aylantirishga sabab bo‘lmoqda. Xulosa qilish mumkinki, hozirgi vaziyat qarorlar qabul qilinganidan ko‘ra, turli variantlar ustida faol ish olib borilayotganini ko‘rsatadi.

США рассматривают острые сценарии по Ирану
Администрация США обсуждает различные сценарии, связанные с ситуацией в Иране, сообщает издание «Axios» со ссылкой на источники. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, существует план на любой случай, и одним из самых резких мер рассматривается возможность покушения на верховного лидера Ирана Али Хаменеи. По информации издания, один из высокопоставленных советников президента США заявил, что «в одном из сценариев рассматривается устранение аятоллы, его сына и других религиозных лидеров».
Однако источник не смог точно сказать, какой вариант выберет президент, и подчеркнул, что сам президент, возможно, еще не принял окончательное решение. Кроме того, по информации другого источника, план убийства лидера Ирана был представлен Дональду Трампу несколько недель назад.
Тем не менее, эти сообщения пока не являются официальным подтвержденным решением, а рассматриваются как информация, основанная на источниках. В материале также говорится о другом направлении: если Иран согласится отказаться от планов создания атомной бомбы, США могут рассмотреть возможность ограниченного ядерного обогащения для Ирана.
Это означает, что с одной стороны обсуждаются сценарии жесткого давления, а с другой — технические возможности для соглашения рассматриваются одновременно. В качестве фактора, усложняющего ситуацию, можно отметить, что агентство Reuters сообщало о резких заявлениях и сроках вокруг ядерных переговоров в последние дни.
Это приводит к широкому обсуждению любых внутренних сценариев. Можно сделать вывод, что текущая ситуация показывает не принятие решений, а активную работу над различными вариантами.
В таких условиях самое важное — сохранять хладнокровие. Пока не будут объявлены официальные заявления, точные решения и реальные шаги, любые сообщения о сценариях на основе источников следует рассматривать только как возможные варианты.