Mbappe va PSJ o‘rtasida 2 million yevro nizosi
Yevropa Chempionlar ligasi va Fransiya chempionatining amaldagi chempioni "Pari Sen-Jermen" (PSJ) klubi Kilian Mbappe bilan moliyaviy nizoga duch kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud qaroriga ko‘ra, klub futbolchiga jami 60 million yevro to‘lashi kerak edi. Ammo Mbappening yuridik jamoasi ma’lum qilishicha, ushbu summaning 2 million yevrosi hali ham to‘lanmagan.
Shu sababli, futbolchi tomonida qolgan mablag‘ni undirish masalasida sud ijrochilarini ishga solish rejalari ko‘rib chiqilmoqda. Mazkur mojaro 2025 yil dekabr oyidagi sud qarori asosida boshlangan.
Klub qarzning katta qismini to‘lagan bo‘lsa-da, qolgan 2 million yevro mablag‘ sababli tomonlar o‘rtasidagi nizolar davom etmoqda. PSJ rahbariyati qolgan summani soliq va boshqa texnik masalalar bilan bog‘liq deb tushuntirayotgan bo‘lsa, Mbappe tomonida bu masala prinsipiy ahamiyat kasb etmoqda.
Sud qaroriga ko‘ra, 60 million yevro mablag‘ futbolchining oylik maoshi, imzo bonusi, ta’til pullari va boshqa to‘lovlarni o‘z ichiga oladi. Klub dastlab 55 million yevro to‘lagan, keyinchalik yana 4 million yevro o‘tkazgan.
Ammo yakuniy 2 million yevro bilan bog‘liq masala hanuz ochiq qolmoqda. Ayrim manbalarga ko‘ra, PSJ ushbu nizoni hal etish uchun futbolchi bilan kelishuvga erishishni rejalashtirmoqda, chunki sud qaroriga ko‘ra, klub rasmiy saytida mazkur qarorni bir oy davomida e’lon qilish majburiyatiga ega.
Biroq Mbappe tomonida na qolgan mablag‘dan, na e’lon qilish shartidan voz kechish niyati mavjud emas. Bu mojaro nafaqat moliyaviy masala, balki PSJ uchun obro‘ masalasiga ham aylangan.
Endi asosiy savol shuki, klub qolgan 2 million yevroni qanday shaklda to‘laydi va bu tortishuv yana qaysi bosqichga yetadi? Mojaroni qanday hal qilish masalasi futbol dunyosi uchun ham katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Мбаппе и ПСЖ спор на 2 миллиона евро
Действующий чемпион Лиги чемпионов Европы и чемпионата Франции клуб "Пари Сен-Жермен" (ПСЖ) столкнулся с финансовым спором с Килианом Мбаппе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению суда, клуб должен был выплатить футболисту в общей сложности 60 миллионов евро. Однако юридическая команда Мбаппе заявила, что сумма в 2 миллиона евро до сих пор не выплачена.
По этой причине рассматриваются планы привлечения судебных исполнителей для взыскания оставшихся средств с клуба. Этот конфликт начался на основании судебного решения в декабре 2025 года.
Хотя клуб выплатил большую часть долга, споры между сторонами продолжаются из-за оставшихся 2 миллионов евро. Руководство ПСЖ объясняет оставшуюся сумму налоговыми и другими техническими вопросами, в то время как для Мбаппе этот вопрос имеет принципиальное значение.
Согласно решению суда, сумма в 60 миллионов евро включает в себя ежемесячную зарплату футболиста, бонус за подписание контракта, отпускные и другие выплаты. Клуб первоначально выплатил 55 миллионов евро, а затем еще 4 миллиона евро.
Однако вопрос с окончательными 2 миллионами евро остается открытым. По некоторым источникам, ПСЖ планирует достичь соглашения с футболистом для урегулирования спора, так как согласно решению суда клуб обязан в течение месяца опубликовать это решение на официальном сайте.
Тем не менее, Мбаппе не намерен отказываться ни от оставшейся суммы, ни от требования публикации. Этот конфликт является не только финансовым вопросом, но и вопросом репутации для ПСЖ.
Теперь главный вопрос заключается в том, каким образом клуб выплатит оставшиеся 2 миллиона евро и к какому этапу приведет этот спор. Вопрос урегулирования конфликта вызывает большой интерес в футбольном мире.