Isroilning Bekaa vodiysiga zarbalari: 10 o‘lik, 50 yarador
Reuters agentligining xabar berishicha, Isroil tomonidan Livanning sharqida joylashgan Bekaa vodiysiga uyushtirilgan havo hujumlari oqibatida kamida 10 kishi halok bo‘lgan va 50 nafardan ortiq odam jarohat olgan. Ma’lum qilinishicha, halok bo‘lganlar orasida Hizbulloh tashkilotining yuqori lavozimli amaldori ham bor.
Isroil mudofaa kuchlari ta’kidlashicha, mazkur zarbalar Hizbullohning qo‘mondonlik markazlariga qaratilgan. Isroilning versiyasiga ko‘ra, bu hududlarda Isroil armiyasiga qarshi hujumlarni rejalashtirish ishlari amalga oshirilayotgan edi.
Mazkur hujumlar xalqaro miqyosda katta e’tibor qozondi. Reutersning qayd etishicha, 20 fevraldagi bu zarbalar so‘nggi haftalardagi eng yirik va halokatli hujumlardan biri bo‘ldi.
Bu voqea 2024 yil noyabr oyida imzolangan sulh bitimidan keyingi vaziyatni yanada murakkablashtirdi. Hodisa mintaqadagi keskinlikni oshirib, tomonlar o‘rtasida ziddiyatlarni kuchaytirdi.
Endi asosiy savol shuki, tomonlar ushbu vaziyatdan keyin o‘zaro tinchlik va sovuqqonlikka qayta oladimi yoki bu qarama-qarshiliklar yanada chuqurlashadimi? Bu savolga hozircha aniq javob yo‘q.

Удары Израиля по долине Бекаа: 10 погибших, 50 раненых
По информации агентства Reuters, в результате воздушных атак Израиля по долине Бекаа на востоке Ливана погибло не менее 10 человек, более 50 получили ранения. Сообщается, что среди погибших есть высокопоставленный представитель организации Хезболла.
Силы обороны Израиля подчеркнули, что эти удары были направлены на командные центры Хезболлы. По версии Израиля, в этих районах велась подготовка к нападениям на израильскую армию.
Эти атаки привлекли большое международное внимание. По данным Reuters, удары 20 февраля стали одними из крупнейших и самых разрушительных за последние недели.
Это событие усложнило ситуацию после мирного соглашения, подписанного в ноябре 2024 года. Инцидент усилил напряжённость в регионе и обострил конфликты между сторонами.
Теперь главный вопрос заключается в том, смогут ли стороны после этого инцидента вернуться к миру и спокойствию или же противостояния углубятся? На данный момент точного ответа нет.