Bloomberg agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yildan boshlab ushbu yo‘nalishdagi savdo hajmi sezilarli darajada oshgan. 2025-yilning dastlabki 11 oyida Rossiya Tailand orqali 125 million dollarlik uchuvchisiz qurilmalarni xarid qilgan.
Tadqiqotlar davomida Bangkokda joylashgan Skyhub Technologies Ltd. kabi kompaniyalar aniqlangan.
Ushbu firma rasmiy ravishda avtomobillarni ijaraga berish bilan shug‘ullanishini bildirgan bo‘lsa-da, aslida Xitoydan dron import qilish bo‘yicha mamlakatda ikkinchi o‘rinda turadi. U Xitoyning Autel Robotics kompaniyasidan 25 million dollarlik mahsulot sotib olgan.
Bundan tashqari, China Thai Corp. nomli yana bir kompaniya 2025-yilda 144 million dollarlik dron import qilgan.
Qisqa vaqt ichida uning yillik daromadi 1800 barobar oshgani qayd etilgan. Ushbu korxona nafaqat dronlar, balki Rossiyaning sanksiyaga tushgan kompaniyalariga iPhone kabi mahsulotlarni ham yetkazib bergan.
Tailand bojxona idorasi ushbu eksport amaliyotlari amaldagi qonunchilikka zid emasligini bildirgan. Chunki Tailandga dron import qilinganda mahsulotning keyingi taqdiri yoki maqsadi ko‘rsatilishi shart emas.
Shunga qaramay, Tailand hukumati bu masalani o‘rganishga va’da bergan. AQSH Davlat departamentining ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya import qilayotgan ikki maqsadli (fuqarolik va harbiy) mahsulotlarning 80 foizi Xitoy hissasiga to‘g‘ri keladi.
Tailand esa ushbu zanjirning muhim bo‘g‘inlaridan biri bo‘lib qolmoqda. Shu o‘rinda savol tug‘iladi: xalqaro sanksiyalar bunday chetlab o‘tish yo‘llari mavjud bo‘lgan taqdirda, qanchalik samarali bo‘lishi mumkin?

Таиланд стал транзитной страной для доставки китайских дронов в Россию
Таиланд стал важным транзитным центром при поставках дронов китайского производства в Россию. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Bloomberg, с 2022 года объем торговли по этому направлению значительно вырос. За первые 11 месяцев 2025 года Россия приобрела через Таиланд беспилотные устройства на сумму 125 миллионов долларов.
В ходе исследований были выявлены компании, такие как Skyhub Technologies Ltd., расположенная в Бангкоке.
Хотя эта фирма официально заявляет, что занимается арендой автомобилей, на самом деле она занимает второе место в стране по импорту дронов из Китая. Она закупила продукцию на сумму 25 миллионов долларов у китайской компании Autel Robotics.
Кроме того, другая компания под названием China Thai Corp. импортировала дронов на сумму 144 миллиона долларов в 2025 году.
Отмечается, что за короткое время ее годовой доход увеличился в 1800 раз. Эта компания поставляла не только дроны, но и такие товары, как iPhone, компаниям России, попавшим под санкции.
Таможенная служба Таиланда заявила, что эти экспортные операции не противоречат действующему законодательству, поскольку при импорте дронов в Таиланд не требуется указывать дальнейшую судьбу или цель использования продукции.
Тем не менее, правительство Таиланда пообещало изучить этот вопрос. По данным Государственного департамента США, 80 процентов продукции двойного назначения (гражданского и военного) импортируемой Россией, приходится на Китай.
Таиланд при этом остается одним из важных звеньев этой цепочки. Возникает вопрос: насколько эффективны международные санкции, если существуют такие пути обхода?