Rim papasi Lev XIV sun’iy intellektning va’z tayyorlash jarayonida qo‘llanilishiga qarshi ekanligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vatikan rahbari ushbu masalada qulaylik emas, balki oqibatlarni o‘ylash lozimligini ta’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, sun’iy intellekt insoniyat uchun xavf tug‘dirishi mumkin.
Italiya matbuoti xabariga ko‘ra, Lev XIV o‘z yeparxiyasidagi ruhoniylar bilan uchrashuvda bu masalani alohida qayd etgan. Unga ko‘ra, sun’iy intellekt e’tiqodni inson qalbiga yetkazib bera olmaydi.
Va’zning asosiy maqsadi insonning ichki dunyosiga ta’sir o‘tkazish, ruhiy hissiyotlarni uyg‘otish va ma’naviy tuyg‘ularni jonlantirishdir. Papa o‘z fikrini tushuntirish uchun oddiy, ammo ta’sirli qiyos keltirdi.
U shunday dedi: agar inson mushaklarini ishlatmasa, ular kuchsizlanadi. Miya ham xuddi shunday — agar odam fikrlash va ijod qilishni texnologiyaga topshirib qo‘ysa, aqliy faollik susayadi.
Bu yerda gap faqat va’z haqida emas, balki insonning o‘zi haqida ketmoqda. Shuningdek, sun’iy intellektning o‘zi ham bu masalaga munosabat bildirar ekan, uning hissiyot, shaxsiy tajriba yoki ruhiy kechinmalarni yetkazib berish qobiliyatiga ega emasligini tan oladi.
Diniy va’zlar inson qalbiga, umid va qo‘rquvlariga qaratilgan bo‘lib, sun’iy intellekt faqat mantiqiy, chiroyli matn tuzishi mumkin, ammo unda insoniy “ruh” yo‘q. Lev XIVning fikricha, texnologiya yordamchi vosita bo‘lishi mumkin, ammo uni barcha masalalarda, ayniqsa qalbga tegadigan ishlarda asosiy vositaga aylantirish xavfli.

Папа Римский выступил против искусственного интеллекта в проповедях
Папа Римский Лев XIV заявил о своем несогласии с использованием искусственного интеллекта в процессе подготовки проповедей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава Ватикана подчеркнул, что в этом вопросе нужно думать не о удобстве, а о последствиях. По его мнению, искусственный интеллект может представлять опасность для человечества.
По информации итальянской прессы, Лев XIV особо отметил этот вопрос на встрече с духовенством своей епархии. По его словам, искусственный интеллект не способен донести веру до человеческого сердца.
Основная цель проповеди — воздействовать на внутренний мир человека, пробуждать духовные чувства и оживлять моральные переживания. Папа привел простую, но выразительную аналогию, чтобы объяснить свою мысль.
Он сказал: если человек не использует свои мышцы, они ослабевают. Мозг — то же самое: если человек передаст мышление и творчество технологиям, умственная активность снизится.
Речь идет не только о проповеди, но и о самом человеке. Кроме того, сам искусственный интеллект, высказываясь по этому вопросу, признает, что не способен передавать эмоции, личный опыт или духовные переживания.
Религиозные проповеди направлены на сердце человека, на его надежды и страхи, тогда как искусственный интеллект может создавать только логичные и красивые тексты, но в них отсутствует человеческий «дух». По мнению Льва XIV, технология может быть вспомогательным средством, но превращать ее в основной инструмент во всех вопросах, особенно касающихся сердца, опасно.