Antarktida muzlari qisqarishi global xavf tug‘dirmoqda
Xalqaro olimlar guruhi tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, Antarktida yarim orolidagi muz qoplami 2100 yilga kelib taxminan 20 foizga qisqarishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu o‘zgarish global miqyosda dengiz sathining sezilarli darajada ko‘tarilishiga olib kelishi ehtimoli borligini ta’kidlamoqda. Eng salbiy ssenariyga ko‘ra, yarim orol hududidagi muz miqdori XXI asr oxiriga qadar deyarli beshdan bir qismga kamayishi mumkin.
Bu holat pingvinlar, kitlar va boshqa qutb hayvonlarining yashash muhitiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatishi, shuningdek, global miqyosda xavfli va salbiy jarayonlarni yuzaga keltirishi mumkin. Tadqiqotning bosh muallifi, Nyukasl universiteti professori Bevan Deyvisning fikriga ko‘ra, Antarktidada kuzatilayotgan ushbu o‘zgarishlar faqat mintaqaviy darajada emas, balki butun dunyo bo‘ylab iqlimga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Muz qoplamining qisqarishi natijasida dengiz sathining ko‘tarilishi, okean va atmosfera o‘rtasidagi o‘zaro ta’sirning o‘zgarishi hamda global aylanish jarayonlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli mavjud. Bu esa dunyoning boshqa hududlarida ham iqlim bilan bog‘liq muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.

Сокращение ледников Антарктиды представляет глобальную угрозу
Согласно результатам исследования, проведенного международной группой ученых, ледяной покров на Антарктическом полуострове может сократиться примерно на 20 процентов к 2100 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты подчеркивают, что эти изменения могут привести к значительному повышению уровня моря в глобальном масштабе. По самому негативному сценарию, количество льда на полуострове к концу XXI века может уменьшиться почти на пятую часть.
Это может серьезно негативно повлиять на среду обитания пингвинов, китов и других полярных животных, а также вызвать опасные и негативные процессы в глобальном масштабе. По мнению главного автора исследования, профессора Бевана Дэвиса из Ньюкаслского университета, наблюдаемые изменения в Антарктиде могут влиять на климат не только на региональном уровне, но и по всему миру.
Сокращение ледяного покрова может привести к повышению уровня моря, изменению взаимодействия между океаном и атмосферой, а также негативно сказаться на глобальных циркуляционных процессах. Это, в свою очередь, может вызвать климатические проблемы и в других регионах планеты.
Ученые отмечают необходимость серьезного внимания к этим процессам и подчеркивают важность совместных усилий в решении глобальных экологических проблем.