Ijtimoiy tarmoqlarda inson qalbini bir vaqtning o‘zida ezib, umid ham uyg‘otadigan bir video keng tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu videoda kichkina makaka – Panch ismli maymunning hayoti tasvirlangan. Panchning tug‘ilganidan so‘ng onasi uni tashlab ketgan.
Bu voqea Yaponiyaning Itikava shahridagi hayvonot bog‘ida yuz bergan. Dastlab hayvonot bog‘i xodimlari Panchni o‘zlari parvarish qilgan bo‘lsa, keyinchalik uni boshqa maymunlar yashaydigan volerga qo‘shganlar.
Biroq bu yerdagi to‘da Panchni darrov qabul qilmagan. Bu kichik makaka uchun og‘ir sinov bo‘ldi: yangi muhit, yangi qoidalar va begonalik hissi.
Xodimlar Panchga IKEA kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan orangutan shaklidagi yumshoq o‘yinchoqni sovg‘a qilishdi. O‘shandan buyon Panch bu o‘yinchoqni o‘zidan ajratmaydi, u bilan birga yuradi va uni bag‘riga bosadi.
Videoning bir qismida katta yoshli bir maymun Panchga tajovuz qilgani, uni sudragani va hujum qilgani aks etgan. Panch esa o‘yinchog‘i tomon yugurib, uni bag‘riga bosadi.
Ammo keyingi kadrlarda katta yoshli boshqa bir maymun Panchni himoya qilib, uni bag‘riga bosgani va unga mehr ko‘rsatgani ko‘rsatilgan. Shuningdek, tengdosh maymunlardan biri Panch bilan o‘ynab, unga yaqinlashgani tasvirlangan.
Hayvonot bog‘i xodimlari makakalar orasida vaqt-vaqti bilan tajovuzlar kuzatilishini, bu tur uchun odatiy holat ekanligini aytishdi. Unga ko‘ra, Panchni boshqa volerga ko‘chirish to‘g‘ri qaror emas, chunki makakalar yolg‘iz yashay olmaydi.
U to‘daga asta-sekin qo‘shilishi kerak. Videoning keng tarqalishi ortidan ko‘plab odamlar Panchni ko‘rish uchun hayvonot bog‘iga tashrif buyurmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda esa “Bardam bo‘l, Panch” degan heshteg ostida minglab izohlar yozilgan. IKEA kompaniyasining Yaponiyadagi bo‘limi prezidenti Petra Fare ham hayvonot bog‘iga kelib, Panchga yumshoq o‘yinchoqlar sovg‘a qilgani ma’lum bo‘ldi.
Panchning hayoti birdaniga o‘zgarib ketadi deyish qiyin, lekin bir narsa aniq: u yolg‘iz emas. Unga yordam berayotgan insonlar bor, to‘dada ham unga mehr ko‘rsatayotganlar topilmoqda.

Yolg‘iz qolgan Panchga mehr ko‘rsatildi
В социальных сетях широко распространяется видео, которое одновременно ранит сердце человека и внушает надежду. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом видео показана жизнь маленькой макаки по имени Панч. После рождения мать оставила Панча.
Это событие произошло в зоопарке города Итикава в Японии. Сначала сотрудники зоопарка ухаживали за Панча сами, а позже поместили его в вольер с другими обезьянами.
Однако стая в этом месте сразу не приняла Панча. Это было тяжелым испытанием для маленькой макаки: новая среда, новые правила и чувство чуждости.
Сотрудники подарили Панчу мягкую игрушку в виде орангутана, произведённую компанией IKEA. С тех пор Панч не расстаётся с этой игрушкой, носит её с собой и прижимает к себе.
В одной из частей видео взрослый обезьян нападает на Панча, тянет его и атакует. Панч же бежит к своей игрушке и прижимает её к себе.
Но в следующих кадрах показано, как другой взрослый обезьян защищает Панча, прижимает его к себе и проявляет к нему заботу. Также один из сверстников играет с Панча и приближается к нему.
Сотрудники зоопарка сообщили, что среди макак время от времени наблюдаются агрессии, что является обычным явлением для этого вида. По их мнению, перевод Панча в другой вольер был бы неправильным решением, так как макаки не могут жить в одиночестве.
Ему нужно постепенно присоединяться к стае. После широкого распространения видео многие люди посещают зоопарк, чтобы увидеть Панча.
В социальных сетях под хештегом «Держись, Панч» написано тысячи комментариев. Также стало известно, что президент японского отделения компании IKEA Петра Фаре посетила зоопарк и подарила Панчу мягкие игрушки.
Трудно сказать, что жизнь Панча внезапно изменилась, но одно ясно: он не одинок. Есть люди, которые ему помогают, и в стае находятся те, кто проявляет к нему заботу.