Meksikada “El Mencho” yo‘q qilindi, tartibsizliklar kuchaydi
Meksikada mamlakatning eng xavfli jinoyatchilaridan biri, Nemesio Osegera Servantes — “El Mencho” yo‘q qilingani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea butun Meksikada katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Ma’lum qilinishicha, maxsus harbiy operatsiya Xalisko shtatida o‘tkazilgan va “El Mencho” otishma vaqtida halok bo‘lgan.
Operatsiya Tapalpa hududida, Gvadalaxara shahridan janubroqda amalga oshirilgan. Hukumat va yirik nashrlarning ma’lumotiga ko‘ra, bu hudud uzoq yillardan beri narkokartel ta’siri ostida bo‘lgan.
“El Mencho”ning yo‘q qilinishi xalqaro e’tibor qozondi, chunki AQSH unga 15 million dollar mukofot va’da qilgan edi. Shu sababli voqea nafaqat Meksika ichida, balki xalqaro miqyosda ham muhim hodisa sifatida baholanmoqda.
Biroq, bu operatsiyadan so‘ng Xalisko yangi avlod kartelining agressiv javob harakatlari kuzatilmoqda. Turli hududlarda yo‘llar to‘silgan, avtomobillar va yuk mashinalari yoqilgan, qurolli to‘qnashuvlar ko‘paygan.
Gvadalaxara va Puerto-Valyarta shaharlarida xavfsizlik choralari kuchaytirilib, ba’zi yo‘nalishlarda harakat cheklangan, parvozlar ham uzilgan. Shtat gubernatori Pablo Lemus Navarro kartelning kuch tuzilmalariga qarshi harakat qilganini tasdiqladi.
Mutaxassislarning fikricha, kartel ichida yangi yetakchi uchun kurash boshlanishi mumkin. Bu esa zo‘ravonliklarning davom etishiga olib kelishi ehtimoli bor.

В Мексике уничтожен "Эль Менчо", беспорядки усилились
В Мексике распространились сообщения об уничтожении одного из самых опасных преступников страны, Немесио Осеера Сервантеса — «Эль Менчо». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие вызвало большой резонанс по всей Мексике. Сообщается, что специальная военная операция была проведена в штате Халиско, и «Эль Менчо» погиб во время перестрелки.
Операция была проведена в районе Тапальпа, к югу от города Гвадалахара. По данным правительства и крупных изданий, этот регион долгое время находился под влиянием наркокартеля.
Уничтожение «Эль Менчо» привлекло международное внимание, так как США обещали вознаграждение в 15 миллионов долларов за его поимку. По этой причине событие оценивается как важное не только внутри Мексики, но и на международном уровне.
Однако после этой операции наблюдаются агрессивные ответные действия нового поколения картеля в Халиско. В разных районах перекрывают дороги, поджигают автомобили и грузовики, участились вооружённые столкновения.
В городах Гвадалахара и Пуэрто-Вальярта усилены меры безопасности, на некоторых направлениях ограничено движение, а также отменены рейсы. Губернатор штата Пабло Лемус Наварро подтвердил, что картель ведёт действия против силовых структур.
По мнению экспертов, внутри картеля может начаться борьба за нового лидера. Это может привести к продолжению насилия.
Издание The New York Times охарактеризовало «Эль Менчо» как одного из самых жестоких преступников в Мексике, особо подчеркнув роль картеля CJNG в торговле наркотиками.