Eron va Rossiya o‘rtasidagi harbiy-texnik hamkorlikning kuchayishi haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times manbasiga ko‘ra, Tehron Rossiyadan 500 ta "Verba" ko‘chma havo hujumidan mudofaa tizimi va 2500 ta 9M336 rusumli raketalarni xarid qilish bo‘yicha 500 million yevro qiymatidagi shartnoma imzolagan. Kelishuv 2025 yil dekabr oyida Moskvada rasmiylashtirilgan bo‘lib, yetkazib berish 2027–2029 yillar oralig‘ida amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Manbalarga ko‘ra, Eron bu qadamni o‘z havo himoyasini kuchaytirish maqsadida qo‘ymoqda. Xususan, dronlar va past balandlikdagi zarbalardan kelib chiqadigan tahdidlarga qarshi choralar ko‘rilmoqda.
"Verba" tizimi past uchuvchi havo nishonlari va uchuvchisiz apparatlarga qarshi samarali vosita sifatida foydalanilishi mumkin. Rossiya va Eron o‘rtasidagi strategik hamkorlikka doir muzokaralar avvaldan davom etayotgan edi, biroq so‘nggi paytlarda harbiy-texnik aloqalar alohida tezlashayotgani kuzatilmoqda.
2025 yil 17 yanvarda ikki davlat "kompleks strategik sheriklik" haqida shartnoma imzolagan, lekin bu hujjatda bir-birini avtomatik himoya qilish majburiyati qayd etilmagan. Bu esa hamkorlikni ko‘proq qurol-yarog‘ savdosi va iqtisodiy manfaatlar doirasida olib borilayotganini ko‘rsatadi.
Boshqa tomondan, AQSHning mintaqadagi harbiy ishtiroki ham kuchaymoqda. Fevral oyida Rossiya va Eron harbiy-dengiz kuchlari Ummon ko‘rfazi hududida qo‘shma mashqlar o‘tkazgan bo‘lsa, AQSH mintaqada qo‘shimcha aviatsiya kuchlarini joylashtirishni rejalashtirayotgani haqida xabarlar tarqaldi.
Xulosa qilib aytganda, Eron havo mudofaasini mustahkamlashga urinmoqda, Rossiya esa bu jarayonda o‘zining iqtisodiy va geosiyosiy mavqeini kuchaytirishga harakat qilmoqda. Shu bilan birga, AQSH ham mintaqada o‘z ta’sirini saqlab qolish uchun kuch namoyish qilmoqda.

Иран покупает оружие у России на 500 млн евро
Появилась информация об усилении военно-технического сотрудничества между Ираном и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источника Financial Times, Тегеран подписал контракт на сумму 500 миллионов евро на закупку у России 500 переносных зенитных ракетных комплексов "Верба" и 2500 ракет модели 9М336. Соглашение было официально оформлено в Москве в декабре 2025 года, поставки планируется осуществить в период с 2027 по 2029 годы.
По словам источников, Иран предпринимает этот шаг с целью усиления своей противовоздушной обороны. В частности, принимаются меры против угроз, исходящих от дронов и ударов с низкой высоты.
Система "Верба" может эффективно использоваться против низколетящих воздушных целей и беспилотных аппаратов. Переговоры о стратегическом сотрудничестве между Россией и Ираном велись давно, однако в последнее время военно-технические связи заметно ускорились.
17 января 2025 года две страны подписали договор о «комплексном стратегическом партнерстве», однако в этом документе не зафиксировано обязательство о взаимной автоматической защите. Это указывает на то, что сотрудничество ведется преимущественно в рамках торговли оружием и экономических интересов.
С другой стороны, военное присутствие США в регионе также усиливается. В феврале Россия и Иран провели совместные военно-морские учения в районе Оманского залива, в то время как появились сообщения о планах США разместить дополнительные авиационные силы в регионе.
Подводя итог, можно сказать, что Иран стремится укрепить свою воздушную оборону, Россия пытается усилить свои экономические и геополитические позиции в этом процессе. В то же время США демонстрируют силу, чтобы сохранить свое влияние в регионе.