Lvivdagi portlash: Zelenskiy Rossiyani aybladi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Lviv shahrida yuz bergan va insonlar o‘limiga sabab bo‘lgan terrorchilik hujumida Rossiya maxsus xizmatlarini aybladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
22-fevralga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan portlash oqibatida yosh politsiya xodimi halok bo‘ldi, o‘nlab fuqarolar tan jarohati oldi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, jinoyat ijrochilari Telegram orqali yollangan.
Ushbu jinoyatda gumonlanib, Rovno viloyatida yashovchi 33 yoshli ayol qo‘lga olingan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u Lviv markazidagi bino yoniga qo‘lbola portlovchi qurilmalar o‘rnatgan.
Jinoyatchilar avval politsiyaga yolg‘on qo‘ng‘iroq qilib, binoga o‘g‘ri tushgani haqida xabar bergan. Politsiya hodisa joyiga yetib kelganida, portlashlar masofadan turib amalga oshirilgan.
Ushbu portlash oqibatida halok bo‘lgan politsiyachi atigi 23 yoshda edi. Lviv meri Andrey Sadoviyning ma’lum qilishicha, portlash natijasida jami 25 kishi jarohatlangan, ulardan ikki nafari og‘ir ahvolda.
Jinoyatchi ayol chegaraga yaqin joylashgan Stariy Sambor shahrida qo‘lga olingan. Uning uyida ayblovlarni tasdiqlovchi dalillar topilgan.
Ushbu hodisa ortidan Ukraina prezidenti ofisi vakili Irina Vereshchuk Telegram va shunga o‘xshash anonim platformalarning terrorchilarni yollash va boshqarishda foydalanilayotganini ta’kidladi. U zarur bo‘lsa, bunday platformalarni cheklashga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Zelenskiy esa razvedka kelgusida shunga o‘xshash hujumlar yuz berishi mumkinligi haqida ogohlantirib, aholini hushyorlikka chaqirdi. Sizningcha, xavfsizlikni ta’minlash uchun ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarni cheklash qanchalik to‘g‘ri qaror?

Взрыв во Львове: Зеленский обвинил Россию
Президент Украины Владимир Зеленский обвинил российские спецслужбы в террористической атаке во Львове, которая привела к гибели людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате взрыва, произошедшего в ночь на 22 февраля, погиб молодой сотрудник полиции, десятки граждан получили ранения. По словам Зеленского, исполнители преступления были наняты через Telegram.
По подозрению в совершении этого преступления задержана 33-летняя женщина, проживающая в Ровенской области. По данным следствия, она установила самодельные взрывные устройства возле здания в центре Львова.
Преступники ранее сделали ложный звонок в полицию, сообщив о проникновении в здание воров. Когда полиция прибыла на место происшествия, взрывы были совершены дистанционно.
Погибший полицейский был всего 23 лет. По информации мэра Львова Андрея Садового, в результате взрывов пострадали 25 человек, двое из них находятся в тяжелом состоянии.
Преступница была задержана в городе Старый Самбор, расположенном недалеко от границы. В ее доме были обнаружены доказательства, подтверждающие обвинения.
После этого инцидента представитель офиса президента Украины Ирина Верещук подчеркнула, что террористы используют Telegram и подобные анонимные платформы для найма и управления. Она заявила о готовности ограничить такие платформы при необходимости.
Зеленский предупредил, что разведка ожидает возможные подобные атаки в будущем и призвал население быть бдительным. Как вы считаете, насколько правильным решением является ограничение социальных сетей и мессенджеров для обеспечения безопасности?