Zelenskiy: "1991 yil chegaralari – haqiqiy g‘alaba"
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya bilan davom etayotgan urush, hududiy masalalar va xalqaro hamkorlik borasida muhim bayonotlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Rossiyaning qancha hududni egallashi va Vladimir Putinni qanday to‘xtatish mumkinligi asosiy masalalardan biri ekanini ta’kidladi. Zelenskiy o‘z chiqishida bir qator muhim fikrlarni bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSH tomonidan Ukrainaga berilayotgan xavfsizlik kafolatlari asosan AQSH Kongressining qarorlariga bog‘liq. Shuningdek, u sobiq AQSH prezidenti Donald Trampni ishonchli hamkor deb hisoblamasligini, chunki u har doim lavozimda qolmasligini aytib o‘tdi.
Zelenskiy o‘zini urushni boshlamaganini hamda diktator emasligini qayd etdi. Prezidentning fikricha, Ukrainani g‘alabaga olib boradigan yo‘l odamlarning normal hayotga qaytishi, o‘limlarni to‘xtatish va Rossiya tomonidan vujudga keltirilgan global tahdidni bartaraf etishdan iborat.
Hududlarni qaytarish Ukrainaning asosiy maqsadlaridan biri bo‘lsa-da, bu jarayon millionlab inson hayotiga xavf tug‘dirmasligi kerak. Ukraina qurolli kuchlarini yetarli darajada qo‘llab-quvvatlash esa xalqaro hamkor davlatlarga bog‘liq.
Shu bilan birga, Zelenskiy 1991 yil chegaralariga qaytishni adolatning tiklanishi va haqiqiy g‘alaba deb atadi. Uning bu bayonotlari Ukrainadagi vaziyat va mamlakatning strategik maqsadlarini aniq aks ettiradi.
Zelenskiy xalqaro hamjamiyat bilan hamkorlikni davom ettirish va Ukrainani tiklash yo‘lida qat’iyat ko‘rsatmoqda.

Зеленский: "Границы 1991 года – настоящая победа"
Президент Украины Владимир Зеленский сделал важные заявления по поводу продолжающейся войны с Россией, территориальных вопросов и международного сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что одним из основных вопросов является, сколько территорий Россия захватит и как можно остановить Владимира Путина. В своем выступлении Зеленский высказал ряд важных мыслей.
По его словам, гарантии безопасности, предоставляемые Украине США, в основном зависят от решений Конгресса США. Также он отметил, что не считает бывшего президента США Дональда Трампа надежным партнером, поскольку тот не всегда остается на своем посту.
Зеленский подчеркнул, что он не начинал войну и не является диктатором. По мнению президента, путь к победе Украины заключается в возвращении людей к нормальной жизни, прекращении смертей и устранении глобальной угрозы, созданной Россией.
Хотя возвращение территорий является одной из основных целей Украины, этот процесс не должен ставить под угрозу жизни миллионов людей. Достаточная поддержка вооруженных сил Украины зависит от международных партнеров.
В то же время Зеленский назвал возвращение к границам 1991 года восстановлением справедливости и настоящей победой. Его заявления четко отражают ситуацию в Украине и стратегические цели страны.
Зеленский продолжает проявлять решимость в сотрудничестве с международным сообществом и на пути восстановления Украины.