Zelenskiy va Putin uchrashuvi uch hafta ichida bo‘lishi mumkin
AQSh prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Stiven Uitkoff Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi tinchlikka erishish bo‘yicha muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fox News telekanalida so‘zlagan Uitkoff, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va Rossiya prezidenti Vladimir Putin yaqin orada yuzma-yuz uchrashishi ehtimolini istisno qilmasligini ma’lum qildi. Uning aytishicha, AQShning sa’y-harakatlari natijasida bunday uchrashuv hatto uch hafta ichida amalga oshishi mumkin.
Uitkoffning ta’kidlashicha, u va Trampning kuyovi Jared Kushner ushbu masalada optimistik kayfiyatda. Ular ikki tomon uchun takliflar tayyorlanganini va bu takliflar kelgusida tomonlarning pozitsiyalarini yaqinlashtirishi mumkinligini aytmoqda.
Asosiy maqsad — rahbarlar darajasida muzokaralar o‘tkazish uchun imkoniyat yaratishdir. Shuningdek, Uitkoff yana bir ehtimoliy ssenariyni ham keltirib o‘tdi: agar tinchlik kelishuvi uchun real imkoniyat yuzaga kelsa, uch tomonlama uchrashuv o‘tkazilishi mumkin.
Bu uchrashuvda Zelenskiy, Putin va Tramp ishtirok etishi mumkin. Biroq Uitkoffning aytishicha, Tramp faqat ushbu jarayon oxiriga yetkazilib, eng yaxshi natijaga erishilishi aniq bo‘lsa, bunday sammitda qatnashadi.
Uitkoff Putin bilan bir necha bor uchrashgani uchun bildirilgan tanqidlarga ham javob berdi. Uning fikricha, qarshi tomonning pozitsiyasini tushunmasdan turib, kelishuvga erishish imkonsiz.
Muzokaralar davomida Rossiya rahbari o‘z pozitsiyasini ochiq bayon qilgani ham alohida qayd etildi. Ukraina tomoni esa o‘z pozitsiyasini avvaldan bildirgan.
Zelenskiy Putin bilan uchrashishga tayyorligini bir necha bor aytgan, biroq Moskvaga borish taklifini rad etgan va muzokaralarni Kiyevda o‘tkazishni taklif qilgan. Shuningdek, u Jenevada rahbarlar darajasidagi uchrashuv masalasini ko‘tarish uchun o‘z jamoasiga topshiriq bergan.
Vashington yaqin haftalarda ijobiy natijalarga umid qilmoqda. Ammo vaziyat murakkab: tomonlar o‘rtasida hali ko‘p masalalar va shartlar muhokama qilinishi kerak.
Agar sammit haqiqatda o‘tkaziladigan bo‘lsa, u uzoq davom etadigan muzokaralar va murakkab qarorlar qabul qilish jarayonida bo‘lishi aniq.

Встреча Зеленского и Путина может состояться в течение трех недель
Специальный представитель президента США Дональда Трампа Стивен Уиткофф сделал важное заявление о достижении мира между Украиной и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
В эфире телеканала Fox News Уиткофф заявил, что не исключает возможность личной встречи президента Украины Владимира Зеленского и президента России Владимира Путина в ближайшее время. По его словам, благодаря усилиям США такая встреча может состояться даже в течение трех недель.
Уиткофф подчеркнул, что он и зять Трампа Джаред Кушнер настроены оптимистично по этому вопросу. Они подготовили предложения для обеих сторон, которые в будущем могут приблизить позиции сторон.
Основная цель — создать возможность для проведения переговоров на уровне лидеров. Также Уиткофф отметил еще один возможный сценарий: если появится реальная возможность для мирного соглашения, может быть проведена трехсторонняя встреча.
В этой встрече могут принять участие Зеленский, Путин и Трамп. Однако, по словам Уиткоффа, Трамп будет участвовать в таком саммите только в том случае, если процесс будет доведен до конца и будет достигнут лучший результат.
Уиткофф также ответил на критику в адрес своих встреч с Путиным. По его мнению, без понимания позиции противоположной стороны невозможно достичь соглашения.
Отмечается, что во время переговоров российский лидер открыто изложил свою позицию. Украинская сторона, в свою очередь, заранее заявила о своей позиции.
Зеленский не раз заявлял о готовности встретиться с Путиным, однако отверг предложение поехать в Москву и предложил проводить переговоры в Киеве. Кроме того, он поручил своей команде поднять вопрос о встрече на уровне лидеров в Женеве.
Вашингтон надеется на положительные результаты в ближайшие недели. Однако ситуация сложная: между сторонами еще предстоит обсудить множество вопросов и условий.
Если саммит действительно состоится, он, без сомнения, будет сопровождаться длительными переговорами и сложным процессом принятия решений.