AQShda 2028 yilgi prezidentlik saylovlari hali uzoq bo‘lsa-da, Vashingtonda bu boradagi muhokamalar allaqachon boshlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Keyingi prezident kim bo‘ladi?” degan savol yuzasidan turli taxminlar va tahlillar ilgari surilmoqda. Axios xabariga ko‘ra, Donald Tramp o‘z vorisi masalasida Jey Di Vens va Marko Rubio nomzodlarini ko‘rib chiqmoqda.
Manbalarga ko‘ra, Trampning maslahatchilari Vens va Rubio o‘rtasida muvozanatni saqlashga harakat qilmoqda. Ayrim tahlillarga asoslangan holda, Vensning prezidentlikka, Rubioning esa kuchli ikkinchi raqam bo‘lishiga oid ssenariylar tilga olinmoqda.
Tramp esa Rubioning diplomatik yondashuvini yuqori baholasa, Vensning qat’iyatli xarakteriga ham e’tibor qaratmoqda. Shuningdek, Jey Di Vens 2028 yilgi saylov uchun allaqachon siyosiy infratuzilma, maslahatchilar va strategik rejalarga ega ekani qayd etilgan.
Marko Rubioda esa bunday aniq tayyorgarlik ko‘zga tashlanmaydi. Biroq Rubio Vens nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ochiq aytgan.
Bu esa o‘z navbatida siyosiy maydonda raqobatni yanada qizitmoqda. Vensning bir kamchiligi sifatida uning hozirgi lavozimi ko‘rsatilmoqda.
Vitse-prezidentning faoliyati odatda tashqi siyosat yoki favqulodda qarorlar markazida bo‘lmaydi. Rubio esa keng jamoatchilikka tanishroq va axborot oqimida ko‘proq ko‘rinadi.
Trampning esa ommaviy axborot vositalarida faol bo‘lishga bo‘lgan qiziqishi ma’lum. So‘rov natijalari ham Vens foydasiga.
Nyu-Hempshir universiteti tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, respublikachilar orasida Vens 53 foiz ovoz bilan peshqadamlik qilmoqda, Rubio esa 7 foiz atrofida qolgan. Tramp yaqinda bergan intervyusida Respublika partiyasi ichida 2028 yil uchun kuchli nomzodlar borligini ta’kidlab, Vens, Rubio va Skott Besentni alohida tilga olgan.
Xulosa qilib aytganda, 2028 yilgi saylovlarga hali ko‘p vaqt bor, biroq siyosatda bunday masalalar doim oldindan muhokama qilinadi. Bugungi taxminlar keyinchalik real siyosiy o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.
Tramp esa hozircha ikki asosiy nomzodga ham imkoniyat qoldirib, ularni diqqat markazida ushlab turibdi.

Трамп рассматривает Венса и Рубиони на 2028 год
В США выборы президента 2028 года еще далеко, но обсуждения по этому поводу в Вашингтоне уже начались. Об этом сообщает Zamin.uz.
По вопросу «Кто станет следующим президентом?» выдвигаются различные предположения и анализы. Согласно сообщению Axios, Дональд Трамп рассматривает кандидатов Джей Ди Венса и Марко Рубио в качестве своего преемника.
По данным источников, советники Трампа пытаются сохранить баланс между Венсом и Рубио. Основываясь на некоторых анализах, рассматриваются сценарии, при которых Венс станет президентом, а Рубио — сильной второй фигурой.
Трамп высоко оценивает дипломатический подход Рубио, а также обращает внимание на решительный характер Венса. Кроме того, отмечается, что Джей Ди Венс уже имеет политическую инфраструктуру, советников и стратегические планы для выборов 2028 года.
У Марко Рубио такой явной подготовки не наблюдается. Однако Рубио открыто заявил о поддержке кандидатуры Венса.
Это, в свою очередь, еще больше разогревает конкуренцию на политической арене. К недостаткам Венса относят его нынешнюю должность.
Деятельность вице-президента обычно не связана с внешней политикой или принятием экстренных решений. Рубио же более знаком широкой общественности и чаще появляется в информационном поле.
Известно также о заинтересованности Трампа в активном присутствии в СМИ. Результаты опросов также в пользу Венса.
Согласно исследованию, проведенному Университетом Нью-Гэмпшира, среди республиканцев Венс лидирует с 53% голосов, тогда как Рубио набирает около 7%. В недавнем интервью Трамп подчеркнул, что в Республиканской партии есть сильные кандидаты на 2028 год, особо отметив Венса, Рубио и Скотта Бэсента.
Подводя итог, можно сказать, что до выборов 2028 года еще много времени, но в политике такие вопросы всегда обсуждаются заранее. Сегодняшние предположения могут впоследствии привести к реальным политическим изменениям.