San-Fransisko shahrida yashovchi Kora ismli dengiz cho‘chqasi o‘zining qobiliyati bilan Ginnesning rekordlar kitobiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bardan sakrash bo‘yicha rekord o‘rnatdi. Bu qiziqarli voqea 13 yoshli Zoi Xirnning tashabbusi bilan boshlangan.
Zoi kemiruvchilar ham sakray oladimi, deb qiziqib, Korani balandlikka sakrashga o‘rgata boshladi. Zoining ota-onasi bu jarayon uchun maxsus yog‘och to‘siq tayyorlab, xavfsizlik choralarini ko‘rishdi.
Mashg‘ulotlar davomida Zoi Koraga ko‘k mevalar va salat barglari kabi rag‘batlantiruvchi taomlar ko‘rsatib, uni turli balandlikdagi to‘siqlardan sakrashga o‘rgatdi. Natijada, Kora 26,6 santimetr balandlikdagi bardan muvaffaqiyatli sakrab, o‘zining noyob qobiliyatini namoyish etdi.
Ginnesning rekordlar kitobi vakillari Koraning bu mahoratini tan oldi va uni rasmiy rekord sifatida qayd etdi. Zoining so‘zlariga ko‘ra, Kora nafaqat sakrashni, balki skripka chalishni tinglashni ham yaxshi ko‘radi.

Морская свинка Кора установила рекорд по прыжкам
Морская свинка по имени Кора, живущая в Сан-Франциско, вошла в Книгу рекордов Гиннесса благодаря своим способностям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она установила рекорд по прыжкам с барьера. Этот интересный случай начался по инициативе 13-летней Зои Хирн.
Зоя заинтересовалась, могут ли грызуны прыгать, и начала обучать Кору прыгать на высоту. Родители Зои подготовили специальное деревянное препятствие и приняли меры безопасности для этого процесса.
Во время тренировок Зоя показывала Коре стимулирующие лакомства, такие как голубые ягоды и листья салата, и обучала её прыгать через препятствия разной высоты. В результате Кора успешно перепрыгнула барьер высотой 26,6 сантиметров, продемонстрировав свои уникальные способности.
Представители Книги рекордов Гиннесса признали мастерство Коры и официально зарегистрировали его как рекорд. По словам Зои, Кора не только любит прыгать, но и слушать игру на скрипке.