Tez yordam kechikishi 97 yoshli ayolning o‘limiga sabab bo‘ldi
Buyuk Britaniyaning Nyuport shahrida yashagan 97 yoshli Babett Berdj tez tibbiy yordamning kechikishi oqibatida hayotdan ko‘z yumdi, deb xabar berdi *Daily Mail*. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, keksa ayol o‘z uyida polda yotgan holda topilgan. Uning nafas olishi qiyinlashgani qayd etilgan va bir necha soat o‘tib vafot etgan.
Sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga ko‘ra, ayolning o‘limiga pnevmoniya asosiy sabab bo‘lgan. Bundan tashqari, chap son suyagining sinishi va uzoq vaqt harakatsiz qolishi ham qo‘shimcha omil sifatida aniqlangan.
Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, marhumaning tanasida qon aylanishining izdan chiqqanini ko‘rsatuvchi belgilar kuzatilgan. Bu holat odatda sovuq qotish yoki uzoq muddat harakatsiz yotish natijasida yuzaga keladi.
Hodisa oldidan mahalliy poliklinika feldsheri Babett Berdjni ko‘rikdan o‘tkazib, son suyagi sinishi ehtimolini qayd etgan. Biroq shoshilinch gospitalizatsiya amalga oshirilmagan va uni shifoxonaga 10 kundan keyin olib borish rejalashtirilgan.
Shu vaqt ichida ayol uyida qolgan va yana yiqilib tushgani aytilmoqda. Hozirda mazkur holat bo‘yicha rasmiy tekshiruv ishlari olib borilmoqda.

Скорая помощь с опозданием стала причиной смерти 97-летней женщины
В городе Ньюпорт Великобритании 97-летняя Бабетт Бердж скончалась из-за задержки скорой медицинской помощи, сообщает *Daily Mail*. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, пожилая женщина была найдена лежащей на полу в своем доме. Отмечалось, что ей стало трудно дышать, и через несколько часов она умерла.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, основной причиной смерти женщины стала пневмония. Кроме того, перелом левой бедренной кости и длительное пребывание в неподвижном состоянии были выявлены как дополнительные факторы.
По данным специалистов, на теле покойной наблюдались признаки нарушения кровообращения. Обычно это состояние возникает из-за обморожения или длительного неподвижного лежания.
Перед инцидентом фельдшер местной поликлиники осмотрел Бабетт Бердж и отметил вероятность перелома бедренной кости. Однако экстренная госпитализация не была проведена, и планировалось доставить ее в больницу через 10 дней.
В это время женщина оставалась дома и, как сообщается, снова упала. В настоящее время по данному случаю проводится официальное расследование.