Meksikada so‘nggi kunlarda bir qator shaharlarda keskinlik kuchayib, yo‘llar to‘silishi va xavfsizlik choralari kuchaytirilgani kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatiga qanday ta’sir ko‘rsatishi borasida ko‘plab savollar tug‘ilmoqda. BBC eksperti, Nottingem universiteti jinoyat huquqi kafedrasi dotsenti Xaver Eskauriatsa bu mavzuda o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Unga ko‘ra, Meksikadagi jinoyatchi guruhlar, ayniqsa, kartellar, chempionatning tinch o‘tishidan manfaatdor bo‘lishi mumkin. Buning sababi, kartellar mahalliy iqtisodiyotning turli sohalariga aralashib ketgan.
Ular siyosatchilar va huquq-tartibot organlariga ta’sir o‘tkazishi, mehmonxonalar, restoranlar kabi bizneslarda ulushga ega bo‘lishi mumkin. Shu bois xorijlik turistlarning kelishi va iqtisodiy faollikning oshishi kartellar uchun ham foydali hisoblanadi.
Ma’lumki, Meksika 2026 yilgi jahon chempionatiga mezbonlik qiladigan uch davlatdan biri bo‘lib, musobaqa o‘yinlari AQSh va Kanadada ham o‘tkaziladi. Turnir 11 iyundan 19 iyulgacha davom etishi rejalashtirilgan.
Ammo hozirgi tartibsizliklar bu musobaqaga bo‘lgan xavfsizlik choralari haqida savollarni yuzaga keltirmoqda. Ayni paytda, Meksikadagi tartibsizliklarning kelib chiqishiga Nemesio Osegera Servantes (“El Mencho”) yo‘q qilingani haqidagi xabar sabab bo‘lgani aytilmoqda.
Bu voqeadan so‘ng bir qator hududlarda yo‘l to‘siqlari, transport vositalarining yoqib yuborilishi va qurolli to‘qnashuvlar qayd etilgan. Bu holatlar chempionatga tayyorgarlik ko‘rayotgan mahalliy futbol hayotiga ham ta’sir ko‘rsatmoqda.
Ba’zi o‘yinlarning vaqtini keyinroqqa surish zarurati tug‘ilgan. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, kartellar iqtisodiy manfaatlardan kelib chiqib, musobaqaning tinch o‘tishini istashi mumkin.
Ammo bu borada asosiy mas’uliyat davlat xavfsizlik tizimiga yuklatilgan. Vaqt o‘tgan sari xavfsizlik choralarini kuchaytirish va tartibsizliklarni bartaraf etish muhim ahamiyat kasb etadi.

Беспорядки в Мексике угрожают чемпионату мира
В Мексике в последние дни в ряде городов наблюдается обострение напряжённости, перекрытие дорог и усиление мер безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Возникает множество вопросов о том, как эта ситуация повлияет на чемпионат мира по футболу 2026 года. Эксперт BBC, доцент кафедры уголовного права Университета Ноттингема Хавьер Эскауриаса поделился своим мнением по этому поводу.
По его словам, преступные группировки в Мексике, особенно картели, могут быть заинтересованы в спокойном проведении чемпионата. Причина в том, что картели проникли в различные сферы местной экономики.
Они могут оказывать влияние на политиков и правоохранительные органы, иметь доли в бизнесах, таких как отели и рестораны. Поэтому приезд иностранных туристов и рост экономической активности также выгодны для картелей.
Известно, что Мексика является одной из трёх стран-хозяев чемпионата мира 2026 года, матчи которого также пройдут в США и Канаде. Турнир запланирован с 11 июня по 19 июля.
Однако текущие беспорядки вызывают вопросы относительно мер безопасности на этом соревновании. В настоящее время считается, что причиной беспорядков стало сообщение о ликвидации Немесио Осегеры Сервантеса («Эль Менчо»).
После этого в ряде регионов были зафиксированы блокпосты, поджоги транспортных средств и вооружённые столкновения. Эти события также влияют на местную футбольную жизнь, готовящуюся к чемпионату.
Возникла необходимость переноса времени некоторых матчей. По мнению специалистов, картели могут желать спокойного проведения турнира исходя из экономических интересов.
Однако основная ответственность в этом вопросе возложена на государственную систему безопасности. С течением времени усиление мер безопасности и устранение беспорядков приобретает важное значение.