Nyu-Dehli sammiti: Sun’iy intellekt va insoniyat kelajagi
2026-yilda Nyu-Dehlida o‘tkazilgan Sun’iy intellekt ta’siri sammiti texnologiya va insoniyatning yangi bosqichga kirganini yana bir bor tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sammit Hindistonning davlat va hukumat rahbarlari, innovatorlar hamda 100 dan ortiq davlat vakillarini qabul qilishi bilan ahamiyatli bo‘ldi. Tadbir davomida sun’iy intellektga oid ilg‘or yechimlar namoyish etildi, minglab yoshlar o‘z savollari va qiziqishlari bilan faol ishtirok etishdi.
Bu sammitni "eng yirik va eng demokratik AI forumi"ga aylantirdi. Hindiston bosh vaziri Narendra Modi nutqida sun’iy intellektni insoniyat tarixidagi eng muhim texnologik o‘zgarishlar qatoriga qo‘shdi.
Uning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt nafaqat mashinalarni aqlli qiluvchi vosita, balki inson imkoniyatlarini kengaytiruvchi texnologiya sifatida baholanadi. Sun’iy intellektni inson markaziga qo‘yish tamoyili sammitning asosiy g‘oyasi sifatida ilgari surildi.
Modi bu tamoyilni "barchaning farovonligi va baxti" ma’nosidagi qadriyatlar bilan izohladi va texnologiyaning xalq manfaatiga xizmat qilishi lozimligini ta’kidladi. Hindiston sun’iy intellektni qishloq xo‘jaligi, xavfsizlik va boshqa sohalarda qo‘llash bo‘yicha amaliy tajribalarini taqdim etdi.
Masalan, "Sarlaben" raqamli yordamchisi orqali 3,6 million fermerga chorva sog‘ligi va mahsuldorligi bo‘yicha maslahatlar yetkazilmoqda. Shuningdek, "Bharat VISTAAR" platformasi fermerlarga ob-havo va bozor narxlari bo‘yicha foydali ma’lumotlarni taqdim etmoqda.
Modi sun’iy intellektni boshqarishda axloqiy me’yorlar, hisobdorlik, milliy suverenitet va ochiqlik tamoyillariga asoslangan "MANAV" konsepsiyasini taqdim etdi. Shuningdek, sun’iy intellekt vositasida yaratilgan kontentni haqiqiyligini tasdiqlash va dezinformatsiyaga qarshi kurashish zarurligini ta’kidladi.
Farzandlar xavfsizligi masalasi ham alohida muhokama qilindi. Sammitda kelajak mehnat bozori va yangi kasblar haqida ham so‘z yuritildi.
Hindiston yoshlari sun’iy intellekt davrining asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo‘lishi uchun ularga qayta tayyorlanish va umrbod ta’lim imkoniyatlari taqdim etilmoqda. Hindiston AI ekotizimini rivojlantirish uchun infratuzilma va arzon hisoblash resurslarini ta’minlash, shuningdek, milliy AI omborini tashkil etish bo‘yicha ish olib bormoqda.
Sammit yakunida Hindiston dunyoni sun’iy intellektni inson manfaatiga yo‘naltirib, adolat, ishonch va ochiqlikka asoslangan kelajak qurishga chaqirdi. Sun’iy intellektning qudrati inson qadr-qimmati va axloqiy qadriyatlarga suyanishi kerakligi ta’kidlandi.

Саммит в Нью-Дели: Искусственный интеллект и будущее человечества
Саммит по влиянию искусственного интеллекта, проведённый в Нью-Дели в 2026 году, ещё раз подтвердил, что технологии и человечество вступили в новую эпоху. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот саммит был значим благодаря участию глав государств и правительств Индии, инноваторов, а также представителей более 100 стран. В ходе мероприятия были представлены передовые решения в области искусственного интеллекта, тысячи молодых людей активно участвовали, задавая вопросы и проявляя интерес.
Этот саммит стал «крупнейшим и самым демократичным форумом по ИИ». В своей речи премьер-министр Индии Нарендра Моди включил искусственный интеллект в число важнейших технологических изменений в истории человечества.
Он подчеркнул, что искусственный интеллект рассматривается не только как средство, делающие машины умными, но и как технология, расширяющая возможности человека. Принцип ориентированности искусственного интеллекта на человека был выдвинут в качестве основной идеи саммита.
Моди объяснил этот принцип ценностями, означающими «благополучие и счастье всех», и подчеркнул, что технологии должны служить интересам народа. Индия представила практический опыт применения искусственного интеллекта в сельском хозяйстве, безопасности и других сферах.
Например, через цифрового помощника «Сарлабен» 3,6 миллиона фермеров получают консультации по здоровью скота и продуктивности. Кроме того, платформа «Bharat VISTAAR» предоставляет фермерам полезную информацию о погоде и рыночных ценах.
Моди представил концепцию «MANAV», основанную на этических нормах, подотчётности, национальном суверенитете и принципах открытости в управлении искусственным интеллектом. Также он подчеркнул необходимость подтверждения подлинности контента, созданного с помощью ИИ, и борьбы с дезинформацией.
Вопрос безопасности детей также был отдельно обсуждён. На саммите говорили о будущем рынка труда и новых профессиях.
Молодёжь Индии получает возможности для переподготовки и непрерывного образования, чтобы стать основным движущим фактором эпохи искусственного интеллекта. Для развития экосистемы ИИ в Индии ведётся работа по обеспечению инфраструктуры и доступных вычислительных ресурсов, а также по созданию национального хранилища ИИ.
В завершение саммита Индия призвала мир направлять искусственный интеллект на благо человека, строя будущее на основе справедливости, доверия и открытости. Было подчеркнуто, что мощь искусственного интеллекта должна опираться на человеческое достоинство и этические ценности.