Biroq u bu jarayon davomida yon berish bo‘lmasligini qat’iy ta’kidladi. Ushbu forum Konrad Adenauer jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan.
Vadefulning so‘zlariga ko‘ra, avvalo Ukraina o‘z pozitsiyasini bildirishga haqli. Agar otishmalar to‘xtab, jiddiy muzokaralar uchun sharoit yaratilsa, Germaniya ham bu jarayonda ishtirok etishga tayyor bo‘ladi.
Shu bilan birga, u Germaniya Moskvaga yon berish niyatida emasligini aniq aytib o‘tdi. Vazirning ta’kidlashicha, Germaniya Rossiya prezidenti Vladimir Putin ortidan iltimos qilib yurmaydi va o‘z pozitsiyasida qat’iy turadi.
Germaniya Sotsial-demokratik partiyasi tomonidan Putin bilan muzokaralarni faolroq taklif qilish borasidagi chaqiriqlarga javoban, Vadeful aloqa kanallari yetarli ekanini, biroq Moskva muzokaralarga tayyor bo‘lmasa, hech qanday natijaga erishib bo‘lmasligini bildirdi. Forumda Germaniya kansleri Fridrix Mers ham nutq so‘zladi.
U XIX asr fransuz yozuvchisi Astolf de Kyustin fikrlarini eslab, Rossiyada "eng yuksak sivilizatsiya" bilan "eng chuqur varvarlik" birga uchrashishini qayd etdi. U Yevropa uchun Ukrainaga yordam ko‘rsatish masalasining strategik ahamiyatini yana bir bor ta’kidladi.
Mers, shuningdek, urush natijasida yuzaga kelgan qurbonlar, vayronagarchiliklar va ukrainlarning elektr energiyasi va issiqliksiz og‘ir sharoitda yashashga majbur bo‘layotgani haqida ham gapirdi. Xulosa qilib aytganda, Berlindan kelgan asosiy xabar shunday: muzokaralar o‘tkazilishi mumkin, lekin bu tinchlik uchun hamma narsadan voz kechish evaziga bo‘lmaydi.
Germaniya pozitsiyasiga ko‘ra, tinchlikka erishish uchun avvalo o‘t ochish to‘xtashi va Moskvaning kelishuvga tayyorligi amalda namoyon bo‘lishi lozim.

Германия готова к переговорам о мире в Украине
В рамках форума Cafe Kyiv Украина, прошедшего в Берлине, министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль заявил о готовности к переговорам с Москвой с целью достижения устойчивого мира в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако он категорически подчеркнул, что в этом процессе не будет уступок. Форум был организован Фондом Конрада Аденауэра.
По словам Вадефуля, прежде всего Украина имеет право выразить свою позицию. Если перестанут стрелять и создадутся условия для серьёзных переговоров, Германия также готова участвовать в этом процессе.
Вместе с тем он ясно заявил, что Германия не намерена идти на уступки Москве. По словам министра, Германия не будет ходатайствовать перед президентом России Владимиром Путиным и будет твёрдо стоять на своей позиции.
В ответ на призывы Социал-демократической партии Германии активнее предлагать переговоры с Путиным, Вадефуль отметил, что каналов связи достаточно, но если Москва не готова к переговорам, никакого результата достичь невозможно. На форуме также выступил канцлер Германии Фридрих Мерс.
Он вспомнил мысли французского писателя XIX века Астольфа де Кюстина, отметив, что в России встречаются «высочайшая цивилизация» и «глубочайшая варварство». Он вновь подчеркнул стратегическое значение помощи Украине для Европы.
Мерс также говорил о жертвах войны, разрушениях и тяжелых условиях жизни украинцев без электричества и отопления. В итоге главный посыл из Берлина таков: переговоры возможны, но не ценой отказа от всего ради мира.
Согласно позиции Германии, для достижения мира прежде всего необходимо прекратить огонь и чтобы готовность Москвы к соглашению проявилась на деле.