Ushbu suratlar va videolarni ukrainalik “Strana.ua” nashri o‘zining Telegram-kanalida e’lon qilgani ma’lum qilinmoqda. Kadrlar orasida uzun yo‘laklar, ish kabineti va majlislar zaliga o‘xshash xonalar tasvirlangan.
Ayrim manbalarning yozishicha, bu yer osti inshooti Kiyev markazidagi Bankova ko‘chasi yaqinida, davlat idoralari joylashgan hududda joylashgan bo‘lishi mumkin. Ushbu hudud yer osti infratuzilmasi bilan bog‘liq bo‘lishi ehtimoli ham ta’kidlanmoqda.
“Strana.ua” nashri o‘z ma’lumotida Kiyev yaqinida sovet davrida qurilgan yer osti boshpanalarining keng tarmog‘i mavjudligini eslatib o‘tgan. Ushbu boshpanalar favqulodda vaziyatlarda davlat rahbariyati uchun mo‘ljallangan bo‘lib, ular urush davrida faol foydalanilgan bo‘lishi mumkinligi qayd etilgan.
Shuningdek, 23-fevral kuni ommaviy axborot vositalarida Zelenskiyning AFP agentligiga bergan intervyusida urushning dastlabki kunlarida uzoq vaqt davomida bunkerda yashaganini aytib o‘tganiga oid xabarlar tarqaldi. U o‘sha paytda asosan kechalarni boshpanada o‘tkazganini, hozir esa havo hujumidan ogohlantirish paytida har doim ham pastga tushmasligini bildirgan.
Mazkur kadrlar va mavzuga oid muhokamalar hozircha asosan jurnalistik ma’lumotlarga va Zelenskiyning bayonotlariga asoslanmoqda. Biroq bu holat Kiyevdagi xavfsizlik tizimi va urush davridagi rahbariyatning ish rejimiga bo‘lgan qiziqishni yana bir bor kuchaytirdi.

Убежище Зеленского: появились кадры подземелья
В интернете появились кадры подземного убежища президента Украины Владимира Зеленского. Об этом сообщает Zamin.uz.
Известно, что эти фотографии и видео были опубликованы украинским изданием «Strana.ua» в их Telegram-канале. Среди кадров изображены длинные коридоры, рабочий кабинет и комнаты, похожие на зал для совещаний.
По некоторым источникам, это подземное сооружение может находиться рядом с улицей Банкова в центре Киева, в районе расположения государственных учреждений. Также подчеркивается возможность связи этого района с подземной инфраструктурой.
Издание «Strana.ua» в своей информации напоминает о существовании обширной сети подземных убежищ советского периода недалеко от Киева. Эти убежища предназначались для руководства государства в чрезвычайных ситуациях и, возможно, активно использовались в военное время.
Кроме того, 23 февраля в СМИ появились сообщения о том, что в интервью агентству AFP Зеленский рассказал, что в первые дни войны он долгое время проживал в бункере. Он отметил, что тогда в основном проводил ночи в убежище, а сейчас не всегда спускается туда при воздушной тревоге.
Эти кадры и обсуждения темы пока в основном основаны на журналистских данных и заявлениях Зеленского. Однако эта ситуация вновь усилила интерес к системе безопасности Киева и режиму работы руководства в военное время.