AQShning shimoli-sharqiy hududlariga kuchli qor bo‘roni yopirilishi oqibatida mamlakat bo‘ylab 2 mingdan ortiq aviareys bekor qilindi, yana kamida 700 ta parvoz kechiktirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda parvozlarni kuzatish bo‘yicha FlightAware onlayn xizmati ma’lum qildi. Xabarga ko‘ra, bir kun davomida AQSh ichida, shuningdek, mamlakatga kelishi yoki undan chiqishi rejalashtirilgan jami 2 026 ta reys bekor qilingan.
Bu holat mamlakat transport tizimida jiddiy uzilishlarga olib kelmoqda. Mamlakat ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noemning ma’lum qilishicha, shimoli-sharqiy shtatlar tomon yana bir tabiiy ofat yaqinlashmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Nyu-Jersi shtatidan tortib, Janubi-Sharqiy Yangi Angliya hududlarigacha bo‘lgan masofada kuchli qor yog‘ishi, shamol va bo‘ronlar kuzatilishi mumkin. Ayni paytda sohilbo‘yi hududlari eng katta zarar ko‘rishi kutilmoqda.
Shuningdek, joriy yilning yanvar oyida ham mamlakatning katta qismi kuchli qor yog‘ishi ta’sirida qolgan edi. Ayniqsa, qish sharoitiga nisbatan kam moslashgan Tennessi, Missisipi va Luiziana shtatlarida og‘ir oqibatlar qayd etilgan.

Сильная снежная буря в США: отменено 2 тысячи рейсов
Из-за сильной снежной бури, обрушившейся на северо-восточные регионы США, по всей стране было отменено более 2 тысяч авиарейсов, а не менее 700 рейсов задержаны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил онлайн-сервис отслеживания рейсов FlightAware. Согласно сообщению, за один день было отменено всего 2 026 рейсов внутри США, а также рейсов, запланированных на прибытие в страну или вылет из неё.
Эта ситуация приводит к серьёзным сбоям в транспортной системе страны. Министр внутренней безопасности страны Кристи Ноэм сообщила, что к северо-восточным штатам приближается ещё одно природное бедствие.
По её словам, на территории от штата Нью-Джерси до юго-восточных районов Новой Англии ожидаются сильные снегопады, ветер и бури. В настоящее время прибрежные районы ожидают наибольшие повреждения.
Кроме того, в январе этого года большая часть страны также оказалась под воздействием сильных снегопадов. Особенно тяжёлые последствия были зафиксированы в штатах Теннесси, Миссисипи и Луизиана, которые менее приспособлены к зимним условиям.