U o‘z boshqaruvining bir yillik natijalarini sarhisob qilib, mamlakat tarixda ko‘rilmagan darajada kuchli va rivojlangan davlatga aylanganini ta’kidladi. Prezident nutq davomida Amerika iqtisodining yutuqlari va kelajakdagi rejalari haqida so‘z yuritdi.
Tramp o‘z ma’muriyati tomonidan inflyatsiyani jilovlash va yonilg‘i narxlarining tushirilishini muhim yutuq sifatida qayd etdi. U AQSh iqtisodiyotiga 18 trillion dollardan ortiq investitsiya jalb qilinganini ma’lum qildi.
Biroq, mustaqil ekspertlar ushbu raqamlarning aniq ekaniga shubha bildirishmoqda. Shuningdek, prezident xorijiy tovarlarga bojxona joriy etilishi ichki bozorni himoya qilish va kelgusida daromad solig‘ini qisqartirishga xizmat qilishini aytdi.
Tashqi siyosat masalasida esa Tramp bir qator yutuqlarni sanab o‘tdi. U isroillik garovga olinganlarni ozod etish va sakkizta urushga chek qo‘yishni o‘z boshqaruvining muhim natijasi sifatida ko‘rsatdi.
Rossiya-Ukraina urushi haqida gapirar ekan, u o‘zining hokimiyatda bo‘lganida bunday mojaro boshlanmasligini aytib o‘tdi. Prezidentning nutqi Kongressda keskin bahs-munozaralar ostida kechdi.
Demokratlar uning migratsiya siyosatini qoralab, norozilik bildirishdi. Majlis boshlanishidan avval demokratlardan biri irqchilikka qarshi plakat ko‘targani uchun zalni tark etishga majbur bo‘ldi.
Shu bilan birga, Kongress binosi oldida yuzlab namoyishchilar Trampning siyosatiga qarshi chiqishdi. Ular prezidentni migrantlarga nisbatan qattiqqo‘llikda va Rossiya bilan yaqinlikda ayblab turli shiorlar ko‘tardilar.
Donald Trampning iqtisodiy islohotlari va bojxona siyosati jahon bozoriga qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida esa turlicha fikrlar mavjud. Bu islohotlar ichki bozorni kuchaytirishi mumkin bo‘lsa-da, xalqaro savdo aloqalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli ham bor.

25 февраля 2026 года, в среду, президент США Дональд Трамп выступил с традиционным обращением перед обеими палатами Конгресса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подвёл итоги одного года своего правления, подчеркнув, что страна стала сильным и развитым государством на небывалом уровне в истории. В ходе речи президент рассказал о достижениях американской экономики и планах на будущее.
Трамп отметил, что его администрация добилась важного успеха в сдерживании инфляции и снижении цен на топливо. Он сообщил, что в экономику США привлечено более 18 триллионов долларов инвестиций.
Однако независимые эксперты выражают сомнения в точности этих цифр. Также президент заявил, что введение таможенных пошлин на иностранные товары служит защите внутреннего рынка и в будущем позволит сократить подоходный налог.
Что касается внешней политики, Трамп перечислил ряд достижений. Он назвал освобождение израильских заложников и прекращение восьми войн важными результатами своего правления.
Говоря о войне между Россией и Украиной, он отметил, что при его власти такой конфликт не начался бы. Речь президента сопровождалась острыми дебатами в Конгрессе.
Демократы критиковали его миграционную политику и выражали недовольство. Перед началом заседания один из демократов был вынужден покинуть зал за поднятый плакат против расизма.
В то же время перед зданием Конгресса сотни протестующих выступили против политики Трампа. Они обвиняли президента в жёстком отношении к мигрантам и сближении с Россией, скандируя различные лозунги.
Что касается экономических реформ Дональда Трампа и таможенной политики, существуют разные мнения о том, как они повлияют на мировой рынок. Хотя эти реформы могут укрепить внутренний рынок, существует вероятность негативного влияния на международные торговые отношения.