Jahonning yetakchi yetti sanoatlashgan davlati (G7) 24-fevral kuni e’lon qilgan qo‘shma bayonotida Ukrainaning hududiy yaxlitligi va mustaqilligini himoya qilish borasida o‘z pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayonotga ko‘ra, Kiyevga o‘z erkinligi va suverenitetini saqlab qolishi uchun zarur yordam ko‘rsatish davom ettiriladi. AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp tomonidan ilgari surilgan tinchlik tashabbusi ham hujjatda qayd etilgan.
G7 yetakchilari Rossiya va Ukraina o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni yo‘lga qo‘yish borasidagi sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Ushbu jarayonda Yevropa davlatlari asosiy rolni bajarishi, boshqa xalqaro hamkorlar esa bu harakatlarni qo‘llab-quvvatlashi kutilmoqda.
Shuningdek, "Katta yettilik" yakuniy tinchlik bitimi faqat Ukraina va Rossiya o‘rtasida tuzilishi kerakligini ta’kidladi. Bayonotda ekologik va yadroviy xavfsizlik masalalariga ham alohida e’tibor qaratilgan.
Chernobil atom elektr stansiyasidagi himoya inshootlarini tiklash uchun mablag‘ yig‘ish jarayonini tezlashtirishga kelishib olindi. Ushbu chora-tadbirlar butun qit’a xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.
Bundan tashqari, qish mavsumida Ukraina energetika tizimini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rilishi olqishlandi. Inson huquqlarini himoya qilish masalasida G7 davlatlari Ukrainadan majburan olib ketilgan bolalarni tezkor va shartsiz ravishda vataniga qaytarish tashabbusini to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Fransiya raisligida o‘tgan bu uchrashuv Trampning Oq uyga qaytganidan keyin bo‘lib o‘tgan ilk qo‘shma yig‘ilish sifatida tarixga kirdi. Germaniya, Buyuk Britaniya va Fransiya alohida bayonot berib, Ukrainada barqaror va adolatli tinchlik o‘rnatilishiga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.
Sizningcha, G7 davlatlarining ushbu bayonoti Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi tinchlik muzokaralarini tezlashtira oladimi?

Страны G7 продолжат помощь Украине
В совместном заявлении, опубликованном 24 февраля, ведущие семь индустриально развитых стран мира (G7) вновь подтвердили свою позицию в защиту территориальной целостности и независимости Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно заявлению, помощь Киеву в сохранении свободы и суверенитета будет продолжена. В документе также отмечена инициатива мира, предложенная бывшим президентом США Дональдом Трампом.
Лидеры G7 выразили поддержку усилиям по установлению прямого диалога между Россией и Украиной. В этом процессе основную роль должны сыграть европейские страны, а другие международные партнеры окажут поддержку этим действиям.
Кроме того, "Большая семерка" подчеркнула, что окончательное мирное соглашение должно быть заключено исключительно между Украиной и Россией. В заявлении также уделено особое внимание вопросам экологической и ядерной безопасности.
Достигнута договоренность об ускорении сбора средств на восстановление защитных сооружений Чернобыльской атомной электростанции. Эти меры направлены на обеспечение безопасности всего континента.
Кроме того, приветствованы дополнительные меры по поддержке энергетической системы Украины в зимний период. В вопросах защиты прав человека страны G7 полностью поддержали инициативу о быстром и безусловном возвращении в родные дома детей, насильно вывезенных из Украины.
Эта встреча под председательством Франции стала первой совместной сессией после возвращения Трампа в Белый дом. Германия, Великобритания и Франция в отдельном заявлении вновь подтвердили свою приверженность установлению устойчивого и справедливого мира в Украине.
Как вы считаете, сможет ли это заявление стран G7 ускорить мирные переговоры между Россией и Украиной?