Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In Koreya Mehnat partiyasining to‘qqizinchi s’ezdiga bag‘ishlangan harbiy paradda Janubiy Koreya bilan muloqot qilish istagi yo‘qligini va zarurat tug‘ilganda qo‘shni davlatga qarshi keskin choralar ko‘rishga tayyor ekanligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Yonhap" axborot agentligi xabar berdi. Kim Chen In o‘z nutqida AQSH bilan munosabatlarni yaxshilash uchun Vashington Shimoliy Koreyaning Konstitutsiyada belgilangan maqomini hurmat qilishi va dushmanlik siyosatidan voz kechishi lozimligini qayd etdi.
U bu talablar amalga oshirilsa, ikki davlat o‘rtasida do‘stona munosabatlar shakllanishi mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, Kim Chen In yadroviy salohiyatni oshirish va yangi qurol tizimlarini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq berganini ma’lum qildi.
U suv ostida uchiriladigan qit’alararo ballistik raketalar, qisqa masofali raketalar hamda Janubiy Koreyani nishonga olishga qodir artilleriya tizimlarini rivojlantirish rejalari haqida gapirdi. Shimoliy Koreya yetakchisi mamlakatning yadroviy va raketa dasturlari so‘nggi yillarda yuksak darajada rivojlanganini ta’kidladi.

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын на военном параде, посвящённом девятому съезду Трудовой партии Кореи, подчеркнул отсутствие желания вести диалог с Южной Кореей и готовность принять решительные меры против соседнего государства в случае необходимости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство "Ёнхап". В своей речи Ким Чен Ын отметил, что для улучшения отношений с США Вашингтон должен уважать статус Северной Кореи, закреплённый в Конституции, и отказаться от политики враждебности.
Он подчеркнул, что при выполнении этих требований между двумя странами могут сформироваться дружественные отношения. Также Ким Чен Ын сообщил, что дал указания по повышению ядерного потенциала и разработке новых систем вооружений.
Он рассказал о планах развития подводных межконтинентальных баллистических ракет, ракет малой дальности, а также артиллерийских систем, способных поражать Южную Корею. Лидер Северной Кореи отметил, что ядерная и ракетная программы страны в последние годы достигли высокого уровня развития.