Reuters agentligi uning bu chiqishini ikkinchi prezidentlik muddati davomida eng muhim siyosiy nutqlardan biri sifatida ta'riflab, unda iqtisodiyot, migratsiya va tashqi siyosat masalalari asosiy mavzu bo‘lgani qayd etildi. Tramp o‘z nutqida Qo‘shma Shtatlar uning rahbarligi ostida “oltin davr”ga qadam qo‘yayotganini ta’kidladi.
U mamlakat misli ko‘rilmagan darajada boyib, qudratli tus olayotganini aytib o‘tdi. Oq uy ham nutqdan keyingi rasmiy bayonotida iqtisodiy ko‘rsatkichlar yaxshilanayotgani, inflyatsiya pasayayotgani va Amerika yana kuch-qudratga ega bo‘layotganini ta'kidladi.
Biroq Trampning barcha bayonotlari birdek qabul qilinmadi. Masalan, u prezidentlik davrining boshida sakkizta xalqaro mojaro va urushni to‘xtatganini aytdi.
Reuters bu da'volarni “bo‘rttirilgan” deb baholab, bu borada jiddiy shubhalar mavjudligini qayd etdi. Iqtisodiyot masalasida ham Tramp o‘zini inflyatsiyani pasaytirgan rahbar sifatida ko‘rsatishga urindi.
Ammo Reutersning tahlillariga ko‘ra, narxlar hali ham saylovchilar uchun dolzarb muammo bo‘lib qolmoqda. Inflyatsiya darajasi taxminan 3 foiz atrofida saqlanayotgan bo‘lsa-da, bu boradagi yutuqlarni keskin burilish sifatida baholash qiyin.
Migratsiya mavzusida Tramp o‘zining an’anaviy tanqidiy pozitsiyasini saqlab qoldi. U demokratlarni chegara xavfsizligini ta’minlashda muvaffaqiyatsizlikda aybladi va mamlakatga xavfli oqim kirayotganini ta'kidladi.
Reuters bu mavzuni nutqning eng tortishuvli qismi sifatida baholadi. Umuman olganda, Trampning Kongressdagi nutqi uning hali ham Amerika siyosatidagi eng bahsli shaxslar qatorida ekanini ko‘rsatdi.
Bir tomonda uning bayonotlarini qo‘llab-quvvatlovchilar bo‘lsa, ikkinchi tomonda esa bu iddaolarni shubha ostiga olayotgan tahlilchilar mavjud. Shu bois, bu nutq oddiy siyosiy ma'ruza emas, balki AQShdagi navbatdagi katta bahslarning boshlanishi bo‘ldi.

Речь Трампа в Конгрессе усилила политические споры
Агентство Reuters охарактеризовало его выступление как одну из важнейших политических речей во время второго президентского срока, отметив, что основными темами стали экономика, миграция и внешняя политика. В своей речи Трамп подчеркнул, что Соединённые Штаты под его руководством вступают в «золотой век».
Он заявил, что страна стала беспрецедентно богатой и приобретает могущественный облик. Белый дом также в официальном заявлении после речи подчеркнул улучшение экономических показателей, снижение инфляции и возрождение мощи Америки.
Однако не все заявления Трампа были восприняты одинаково. Например, он утверждал, что в начале своего президентства остановил восемь международных конфликтов и войн.
Reuters оценило эти утверждения как «преувеличенные» и отметило серьёзные сомнения по этому поводу. Что касается экономики, Трамп пытался представить себя лидером, снизившим инфляцию.
Однако, согласно анализу Reuters, цены остаются актуальной проблемой для избирателей. Хотя уровень инфляции держится примерно на уровне 3%, трудно рассматривать эти достижения как резкий поворот.
По теме миграции Трамп сохранил свою традиционно критическую позицию. Он обвинил демократов в неудачах по обеспечению безопасности границ и подчеркнул, что в страну поступают опасные потоки.
Reuters охарактеризовало эту тему как наиболее спорную часть речи. В целом, выступление Трампа в Конгрессе показало, что он по-прежнему остаётся одним из самых противоречивых фигур в американской политике.
С одной стороны, его заявления поддерживают сторонники, с другой — аналитики, ставящие эти утверждения под сомнение. Поэтому эта речь стала не просто политической лекцией, а началом новых крупных споров в США.