G‘arbiy Sohildagi al-Fara qochqinlar lagerida 14 yoshli falastinlik o‘spirin Jad Jadalloh 2025 yilning noyabr oyida Isroil mudofaa kuchlari harbiylari tomonidan otib o‘ldirilgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Guvohlarning so‘zlariga va mavjud videotasvirlarga ko‘ra, bola yerga yiqilganidan so‘ng kamida 45 daqiqa davomida qon yo‘qotib yotgan. Shu vaqt ichida uning atrofini 14 nafar askar o‘rab turgan, lekin hodisa joyiga yetib kelgan tez yordam mashinalariga bolaning yoniga yaqinlashishga ruxsat berilmagan.
Ushbu voqea haqida BBC xabar berdi. Harbiylar o‘spirin “tosh otgan” deb da’vo qilib, o‘q otish qoidalarga mos bo‘lganini ta’kidlagan.
Ammo videotasvirlarda askarlardan biri bolaning yoniga qandaydir buyum tashlab, so‘ngra uni suratga olayotgani aks etgan. Jadning onasi Safa va huquq himoyachilariga ko‘ra, bu harakat bolaning aybdor qilib ko‘rsatilishiga urinish bo‘lishi mumkin.
Kuzatuv kameralari tasvirlarida askar bolaning yoniga uch metr masofadan o‘q uzgani, Jad devor bo‘ylab qochganida yana o‘qqa tutilgani va bir necha metr yurib, yordam so‘rab yiqilgani ko‘rinadi. Falastin Qizil Yarim Oy jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, chaqiruvdan sakkiz daqiqa o‘tib yetib kelgan feldsherlarga qurollangan harbiylar bolaning yoniga yaqinlashishga 35 daqiqa davomida ruxsat bermagan.
Harbiylar buni xavfsizlik chorasi sifatida izohlab, portlovchi moslama yo‘qligiga ishonch hosil qilish kerakligini bildirgan. Hozirga qadar Jadning jasadi oilasiga topshirilmagan.
Ma’lum qilinishicha, Isroil tomonidan 700 dan ortiq falastinliklarning jasadi saqlanmoqda. Oila bu vaziyatni og‘riqli va javobsiz savollarni ko‘paytiruvchi omil sifatida baholamoqda.

14-летний палестинский мальчик застрелен
В лагере беженцев аль-Фара на Западном берегу сообщается, что 14-летний палестинский подросток Джад Джадаллах был застрелен военнослужащими израильских сил обороны в ноябре 2025 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам свидетелей и имеющимся видеозаписям, мальчик пролежал истекая кровью не менее 45 минут после того, как упал на землю. В течение этого времени его окружали 14 солдат, но прибывшим на место происшествия машинам скорой помощи не разрешали приблизиться к мальчику.
Об этом инциденте сообщило BBC. Военные утверждали, что подросток «бросал камни» и подчеркивали, что стрельба была в соответствии с правилами.
Однако на видеозаписях видно, как один из солдат бросает рядом с мальчиком какой-то предмет, а затем снимает это на камеру. По словам матери Джада, Сафы, и правозащитников, это может быть попыткой выставить мальчика виновным.
На записях с камер наблюдения видно, что солдат стрелял в мальчика с расстояния около трёх метров, затем Джад пытался убежать вдоль стены, после чего был снова обстрелян и, пройдя несколько метров, упал, прося о помощи. По данным Палестинского общества Красного Полумесяца, фельдшерам, прибывшим через восемь минут после вызова, вооружённые военные не разрешали приблизиться к мальчику в течение 35 минут.
Военные объяснили это мерами безопасности, заявив, что необходимо убедиться в отсутствии взрывного устройства. Тело Джада до сих пор не передано семье.
Сообщается, что Израиль удерживает тела более 700 палестинцев. Семья рассматривает эту ситуацию как болезненный фактор, вызывающий множество безответных вопросов.