Qozog‘istonning Aqmola viloyati, Burabay tumanidagi Shchuchinsk shahrida joylashgan “Osh markazi” ovqatlanish maskanida sodir bo‘lgan portlash va undan keyingi yong‘in og‘ir oqibatlarga olib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa natijasida kamida olti kishi halok bo‘lgan, taxminan 20 kishi jarohatlangan. Keyinchalik Qozog‘istonning Qazinform axborot agentligi qurbonlar soni yetti nafarga yetgani, jabrlanganlar esa 19 nafar ekanini xabar qildi.
Fojia kechasi sodir bo‘lgan. Voqea joyiga qutqaruv xizmatlari zudlik bilan yetib borgan.
Yong‘in-qutqaruvchilar alangaga o‘ralgan binodan sakkizta gaz ballonini olib chiqishga muvaffaq bo‘lishgan. Bundan tashqari, o‘n nafardan ortiq odam xavfli hududdan qutqarilgan.
Ushbu tezkor harakatlar yong‘in ko‘lamining yanada kengayib ketishining oldini olishda muhim rol o‘ynagan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in Moskva vaqti bilan soat 22:40 da to‘liq bartaraf etilgan.
Ayni vaqtda portlash va yong‘inning aniq sabablari o‘rganilmoqda. Hodisa yuzasidan jinoiy ish qo‘zg‘atilgani ma’lum qilindi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari, mahalliy hokimiyat vakillari, shifokorlar va gaz-texnik nazorat mutasaddilari voqea joyida ish olib bormoqda. Ular vayronalarni tozalash, jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish va hodisaning sabablarini aniqlash bilan shug‘ullanmoqda.
Bu fojia mintaqa aholisi uchun og‘ir zarba bo‘ldi. Oddiy bir ovqatlanish maskanida ro‘y bergan bu hodisa bir necha oila hayotini izdan chiqardi.
Hozirgi paytda eng muhim masala — jabrlanganlarning ahvolini yaxshilash, hodisaning sabablarini to‘liq o‘rganish va bunday holatlarning oldini olish uchun qat’iy chora ko‘rishdir.

Взрыв и последующий пожар в заведении общественного питания «Ош маркези», расположенном в городе Щучинск, районе Бурабай Акмолинской области Казахстана, привели к тяжелым последствиям. Об этом сообщает Zamin.uz.
По предварительным данным, в результате происшествия погибло не менее шести человек, около 20 получили ранения. Позже информационное агентство Казахстана Казинформ сообщило, что число погибших достигло семи, а пострадавших — 19 человек.
Трагедия произошла ночью. Спасательные службы оперативно прибыли на место происшествия.
Пожарные спасатели смогли вынести из охваченного огнем здания восемь газовых баллонов. Кроме того, более десяти человек были эвакуированы из опасной зоны.
Эти оперативные действия сыграли важную роль в предотвращении дальнейшего распространения пожара. По официальным данным, пожар был полностью ликвидирован в 22:40 по московскому времени.
В настоящее время изучаются точные причины взрыва и пожара. Сообщается, что по факту происшествия возбуждено уголовное дело.
Сотрудники службы чрезвычайных ситуаций, представители местных властей, врачи и специалисты по газовому техническому контролю работают на месте происшествия. Они занимаются расчисткой завалов, оказанием помощи пострадавшим и выяснением причин инцидента.
Эта трагедия стала тяжелым ударом для жителей региона. Происшествие, случившееся в обычном заведении общественного питания, разрушило жизни нескольких семей.
В настоящее время главная задача — улучшить состояние пострадавших, полностью изучить причины происшествия и принять строгие меры для предотвращения подобных случаев в будущем.