Pokiston Afg‘onistondagi “Tolibon” harakatiga qarshi keng ko‘lamli harbiy amaliyot boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC xabariga ko‘ra, Pokiston harbiylari Kobul va Qandahor shaharlarida tunda avia zarbalar uyushtirgan. Ushbu hujumlar 27-fevral kuni kechasi amalga oshirilgani ma’lum qilindi.
Pokiston bosh vaziri matbuot kotibi Mosharraf Zaydiy bergan ma’lumotlarga ko‘ra, operatsiya davomida “Tolibon”ga qarashli 27 ta harbiy post yo‘q qilingan, to‘qqizta post esa egallab olingan. Shuningdek, 80 dan ortiq tank, artilleriya vositalari va qurollangan transportlar yo‘q qilinib, katta zarar yetkazilgani ta’kidlandi.
Zaydiyning qayd etishicha, ushbu amaliyot natijasida “Tolibon”ning 133 nafar a’zosi halok bo‘lgan, 200 dan ortiq jangari esa yaralangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Pokiston tomoni tajovuzlarga qarshi tezkor va samarali javob qaytarishda davom etmoqda.
Pokiston mudofaa vaziri Xavaja Osif esa “Tolibon” harakatiga qarshi “ochiq urush” e’lon qilganini ma’lum qildi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, Pokiston masalani diplomatik yo‘l bilan hal qilishga uringan, ammo vaziyat keskinlashib, munosabatlar ochiq urush bosqichiga o‘tgan.

Пакистан начал масштабную операцию против «Талибана»
Пакистан начал масштабную военную операцию против движения «Талибан» в Афганистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным BBC, пакистанские военные нанесли авиаудары ночью по городам Кабул и Кандагар. Сообщается, что эти атаки были проведены в ночь на 27 февраля.
По информации пресс-секретаря премьер-министра Пакистана Мошаррафа Зайди, в ходе операции было уничтожено 27 военных постов, принадлежащих «Талибану», а девять постов захвачены. Также было уничтожено более 80 танков, артиллерийских средств и вооружённого транспорта, что нанесло значительный ущерб.
По словам Зайди, в результате операции погибло 133 члена «Талибана», более 200 боевиков получили ранения. Он отметил, что пакистанская сторона продолжает быстро и эффективно реагировать на агрессию.
Министр обороны Пакистана Хаваджа Осив сообщил о объявлении «открытой войны» движению «Талибан». По его словам, Пакистан пытался решить вопрос дипломатическим путём, однако ситуация обострилась, и отношения перешли в стадию открытой войны.