Davosda o‘tkaziladigan Jahon iqtisodiy forumi (WEF) prezidenti o‘z lavozimini tark etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Reuters" axborot agentligi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, iste’foga chiqish qarori "Epshteyn ishi" bilan bog‘liq vaziyat ortidan qabul qilingan.
WEF prezidenti Borge Brende o‘z nutqida forumdagi faoliyatini samarali va muvaffaqiyatli bo‘lganini ta’kidladi. Biroq u "Epshteyn ishi" bilan bog‘liq masalalar haqida izoh bermadi.
AQSH Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Brende 2017-yildan buyon Jahon iqtisodiy forumiga rahbarlik qilgan. Shu davr mobaynida u bir necha bor Jeffri Epshteyn bilan ishbilarmonlik uchrashuvlarida qatnashgani va ular o‘rtasida elektron pochta orqali muloqot bo‘lgani haqida ma’lumotlar tarqalgan.
Mazkur vaziyat sabab Jahon iqtisodiy forumi rahbariyati Brendening Epshteyn bilan aloqalariga oid mustaqil tekshiruv boshlaganini e’lon qilgan. Jeffri Epshteyn voyaga yetmaganlarni jinsiy ekspluatatsiya qilish kabi og‘ir jinoyatlarda ayblangan edi.
2019-yilda u qamoqxonada vafot etgan, tergovchilarning xulosasiga ko‘ra, bu o‘z joniga qasd sifatida baholangan. Shuningdek, 30-yanvar kuni AQSH Adliya vazirligi Epshteyn ishiga oid yana 3 milliondan ortiq hujjatni e’lon qildi.

Президент ВЭФ ушел в отставку: причина 'Дело Эпштейна'
Президент Всемирного экономического форума (ВЭФ), который проводится в Давосе, покинул свой пост. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство "Reuters". По данным, решение об отставке было принято в связи с ситуацией, связанной с "делом Эпштейна".
Президент ВЭФ Борге Бренде в своей речи отметил, что его деятельность на форуме была эффективной и успешной. Однако он не дал комментариев по вопросам, связанным с "делом Эпштейна".
По данным Министерства юстиции США, Бренде возглавлял Всемирный экономический форум с 2017 года. За это время появились сведения о том, что он несколько раз участвовал в деловых встречах с Джеффри Эпштейном и между ними была переписка по электронной почте.
В связи с данной ситуацией руководство Всемирного экономического форума объявило о начале независимого расследования связей Бренде с Эпштейном. Джеффри Эпштейн обвинялся в тяжких преступлениях, таких как сексуальная эксплуатация несовершеннолетних.
В 2019 году он умер в тюрьме, по заключению следователей, это было признано самоубийством. Также 30 января Министерство юстиции США опубликовало более 3 миллионов документов, связанных с делом Эпштейна.