Klintonlar Epshteyn ishi bo‘yicha ayblovlarni rad etdi
26–27-fevral kunlari Nyu-York shtatining Chappakua shahrida AQSh Kongressi Vakillar palatasining nazorat qo‘mitasi yopiq formatda so‘rov o‘tkazdi. Unda AQShning sobiq prezidenti Bill Klinton va sobiq davlat kotibi Hillari Klinton Jeffri Epshteyn ishi yuzasidan bayonot berdi.
Ushbu jarayon yopiq bo‘lsa-da, Klintonlar alohida bayonotlar orqali o‘z pozitsiyalarini bildirdi. Bill Klinton o‘z nutqida Epshteyn bilan aloqasi qisqa davom etganini, ular o‘rtasidagi muloqot Epshteynning noqonuniy ishlari oshkor bo‘lishidan oldin tugaganini ta’kidladi.
U o‘sha paytda Epshteynning noqonuniy faoliyati haqida hech qanday ma’lumotga ega bo‘lmaganini qayd etdi. Sobiq prezidentning so‘zlariga ko‘ra, suratlar yoki tanish-bilishlar biror kishining noqonuniy ishlarga aloqadorligini isbotlamaydi.
Shuningdek, u Epshteynning noqonuniy faoliyati haqida bilganida, barcha aloqalarni to‘xtatib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar bergan bo‘lishini aytdi. Hillari Klinton ham bu masalada o‘z fikrini bildirdi.
U Epshteyn va uning sherigi Gislayn Maksvellning jinoyatlari haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini aytdi. Sobiq davlat kotibi Epshteyn bilan uchrashmaganini, uning samolyotida parvoz qilmaganini va uning xususiy oroliga bormaganini ta’kidladi.
Bu orqali u o‘zini mazkur mojaro atrofidagi gumonlardan uzoqlashtirishga urindi. Shuningdek, Hillari Klinton ushbu jarayonni siyosiy maqsadlarda foydalanilayotgan “siyosiy sahna” deb baholadi.
U ayrim siyosatchilar bu mavzuni boshqa ta’sirli shaxslarni e’tibordan chetda qoldirish uchun qo‘llayotganini aytdi. U inson savdosi, ayollar va qizlarga nisbatan zo‘ravonlik kabi muammolarni bir shaxsga bog‘lash noto‘g‘ri ekanini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Hillari Klinton tergovning ayrim yo‘nalishlari, jumladan, sobiq prezident Donald Tramp bilan bog‘liq ehtimoliy masalalar yetarlicha o‘rganilmayotganini tanqid qildi. Demokratlar ham tekshiruv bir tomonlama olib borilayotganini ta’kidladi.
Yopiq eshiklar ortida o‘tgan ushbu yig‘in Epshteyn ishi AQSh siyosatining eng bahsli mavzularidan biri bo‘lib qolayotganini ko‘rsatdi. Klintonlar o‘zlariga nisbatan ayblovlarni rad etsa-da, bu masala yuzasidan bahslar davom etishi aniq.
Chunki bu yerda gap nafaqat o‘tmish haqida, balki siyosiy ta’sir va jamoatchilik ishonchi haqida ham ketmoqda.

Клинтоны отвергли обвинения по делу Эпштейна
26–27 февраля в городе Чаппакуа штата Нью-Йорк комитет по контролю Палаты представителей Конгресса США провел закрытое слушание. На нем бывший президент США Билл Клинтон и бывший госсекретарь Хиллари Клинтон дали показания по делу Джеффри Эпштейна.
Хотя процесс проходил в закрытом формате, Клинтоны через отдельные заявления выразили свои позиции. Билл Клинтон в своей речи подчеркнул, что его связь с Эпштейном была кратковременной, а их общение прекратилось до того, как стали известны незаконные действия Эпштейна.
Он отметил, что в то время не имел никакой информации о незаконной деятельности Эпштейна. По словам бывшего президента, фотографии или знакомства не доказывают причастность человека к незаконным действиям.
Кроме того, он заявил, что если бы узнал о незаконной деятельности Эпштейна, то прекратил бы все связи и сообщил правоохранительным органам. Хиллари Клинтон также высказалась по этому вопросу.
Она заявила, что не имеет никакой информации о преступлениях Эпштейна и его партнера Гислейн Максвелл. Бывший госсекретарь подчеркнула, что не встречалась с Эпштейном, не летала на его самолете и не посещала его частный остров.
Таким образом она пыталась дистанцироваться от подозрений, связанных с этим скандалом. Также Хиллари Клинтон охарактеризовала этот процесс как «политическую сцену», используемую в политических целях.
Она отметила, что некоторые политики используют эту тему, чтобы отвлечь внимание от других влиятельных лиц. Она подчеркнула, что связывать такие проблемы, как торговля людьми, насилие над женщинами и девочками, с одним человеком неправильно.
Кроме того, Хиллари Клинтон раскритиковала недостаточное расследование некоторых направлений, в том числе возможных вопросов, связанных с бывшим президентом Дональдом Трампом. Демократы также заявили, что расследование ведется односторонне.
Это закрытое заседание показало, что дело Эпштейна остается одной из самых спорных тем в политике США. Несмотря на то, что Клинтоны отвергли обвинения в свой адрес, споры по этому вопросу, безусловно, продолжатся.