Reuters xabariga ko‘ra, Isroil tomonidan Eronga qarshi o‘tkazilgan harbiy amaliyot oqibatida Eron mudofaa vaziri Aziz Nosirzoda va Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi qo‘mondoni Muhammad Pokpur halok bo‘lgan bo‘lishi mumkin. Biroq bu ma’lumotlar hozircha rasmiy tasdiq topmagan va turli manbalardan ziddiyatli xabarlar kelmoqda.
Eron tomoni bu da’volarni rad etmoqda. Mamlakat tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi o‘z bayonotida yuqori darajadagi amaldorlar, jumladan, prezident Mas’ud Pezeshkiyon va Oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomanaiy sog‘-salomat ekanini bildirdi.
Bu vaziyatda har qanday axborotni sinchkovlik bilan tahlil qilish kerakligi yana bir bor ta’kidlanmoqda. Shu bilan birga, Isroil ommaviy axborot vositalari voqeani boshqacha talqin qilmoqda.
Isroilning 12-kanali zarbalar Eron rejimi rahbariyati va harbiy qo‘mondonlariga katta zarar yetkazganini xabar qildi. Ammo bu iddaolar ham mustaqil tasdiqlangan emas va vaziyat atrofidagi noaniqlikni kuchaytirmoqda.
28-fevral kuni Isroil va AQSH kuchlari tomonidan Eronga qarshi qo‘shma harbiy operatsiya amalga oshirilgani haqida Reuters ma’lumot berdi. Ushbu amaliyot Tehronning harbiy va siyosiy infratuzilmasiga jiddiy bosim sifatida baholanmoqda.
Javob tariqasida Eron Isroil va Yaqin Sharqdagi AQSH harbiy obyektlariga qarshi zarbalar berganini xalqaro nashrlar yozmoqda. Mazkur holat mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirdi.
Bir tomonda yuqori lavozimli harbiy amaldorlar taqdiri haqidagi da’volar, ikkinchi tomonda esa rasmiy rad javoblari va vaziyatni nazoratda ekani haqidagi bayonotlar mavjud. Hozircha voqealar juda tez rivojlanmoqda, ammo to‘liq va qat’iy ma’lumotlar hali e’lon qilinmagan.
Xulosa qilib aytganda, bu hodisa oddiy harbiy to‘qnashuvdan ko‘ra jiddiyroq tus olgan. Agar Reuters keltirgan ma’lumotlar tasdiqlansa, bu Yaqin Sharqdagi kuchlar muvozanatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Ситуация на Ближнем Востоке: распространяются противоречивые сообщения
По данным Reuters, в результате военной операции Израиля против Ирана могли погибнуть министр обороны Ирана Азиз Насирзода и командующий корпусом стражей исламской революции Мухаммад Покпур. Однако эти данные пока не получили официального подтверждения, и из разных источников поступают противоречивые сообщения.
Иранская сторона отвергает эти утверждения. Министр иностранных дел страны Аббас Аракчи в своем заявлении сообщил, что высокопоставленные чиновники, в том числе президент Масуд Пезешкион и Верховный лидер аятолла Али Хаменеи, находятся в добром здравии.
В этой ситуации вновь подчеркивается необходимость тщательного анализа любой информации. В то же время израильские СМИ интерпретируют события иначе.
12-й канал Израиля сообщил, что удары нанесли значительный ущерб руководству и военным командирам иранского режима. Однако эти утверждения также не получили независимого подтверждения и усиливают неопределенность вокруг ситуации.
28 февраля Reuters сообщил о совместной военной операции Израиля и США против Ирана. Эта операция рассматривается как серьезное давление на военную и политическую инфраструктуру Тегерана.
В ответ международные издания пишут, что Иран нанес удары по израильским и американским военным объектам на Ближнем Востоке. Эта ситуация еще больше осложнила обстановку в регионе.
С одной стороны, есть заявления о судьбе высокопоставленных военных чиновников, с другой — официальные опровержения и заявления о контроле над ситуацией. Пока события развиваются очень быстро, но полные и точные данные еще не опубликованы.
В заключение можно сказать, что этот инцидент приобрел более серьезный характер, чем обычное военное столкновение. Если подтвердятся данные Reuters, это может существенно повлиять на баланс сил на Ближнем Востоке.