Abu-Dabidagi mojaro: raketalar, portlashlar va xavfsizlik tahdidi
Yaqin Sharqdagi keskinlik Birlashgan Arab Amirliklari hududida ham sezila boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron tomonidan AQSHning Abu-Dabi yaqinidagi harbiy infratuzilmasiga javob zarbalari yo‘llangach, BAA mojaroning jiddiy ta’siriga tushgan hududlardan biriga aylandi. Reuters xabariga ko‘ra, zarbalar asosan harbiy obyektlarga qaratilgan bo‘lsa-da, ularning oqibatlari fuqarolik obyektlari va shahar hayotiga ham ta’sir ko‘rsatgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, nishonlardan biri Abu-Dabidan 30 km uzoqlikda joylashgan Al-Dafra aviabazasi bo‘lgan. Biroq portlashlar faqat harbiy hudud bilan cheklanmagan.
Dubay va Abu-Dabida kuchli ovozlar, tutun va xavf signallari qayd etilgan. Dubayning mashhur hududlaridan biri bo‘lgan Palm yaqinida yong‘in va tutun kuzatilgan.
Rasmiy axborotga ko‘ra, havo mudofaasi tizimlari Eron tomonidan yo‘naltirilgan raketa va dronlarni urib tushirgan, katta moddiy zarar qayd etilmagan. Ammo ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolar va da’volar hozircha to‘liq tasdiqlanmagan.
Abu-Dabida raketa yoki uning qoldiqlari tushishi oqibatida kamida bir kishi halok bo‘lgan. Mazkur mojaro nafaqat harbiy, balki tinch aholi xavfsizligiga ham bevosita ta’sir qilgan.
Ayrim manbalarda Dubaydagi mehmonxonalar yaqinida portlashlar bo‘lgani haqida xabarlar tarqalgan, ammo bu obyektlarga oid ma’lumotlar rasmiy tasdiq topmagan. Bu voqealar shahar hayotiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatdi.
Dubay aeroportlarida barcha parvozlar vaqtincha to‘xtatildi, bu esa xalqaro qatnovlarga salbiy ta’sir qildi. Emirates, flydubai va Etihad kabi kompaniyalar faoliyatida uzilishlar kuzatildi.
Mojaro nafaqat BAA, balki butun Yaqin Sharq mintaqasida havo qatnoviga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Xulosa qilib aytganda, BAA bu gal mojaro soyasida qolgan hududlardan biriga aylandi.
Harbiy nishonlar asosiy maqsad bo‘lgan bo‘lsa-da, portlashlar, yong‘inlar va aeroport faoliyatining to‘xtashi shuni ko‘rsatmoqdaki, urushning ta’siri Dubay va Abu-Dabi kabi barqaror shaharlarni ham chetlab o‘tmadi.

Конфликт в Абу-Даби: ракеты, взрывы и угроза безопасности
Напряжённость на Ближнем Востоке начала ощущаться и на территории Объединённых Арабских Эмиратов. Об этом сообщает Zamin.uz.
После ответных ударов Ирана по военной инфраструктуре США вблизи Абу-Даби, ОАЭ стали одним из регионов, серьёзно пострадавших от конфликта. По данным Reuters, удары были в основном направлены на военные объекты, однако их последствия затронули также гражданские объекты и городскую жизнь.
Согласно информации, одной из целей была авиабаза Аль-Дафра, расположенная в 30 км от Абу-Даби. Однако взрывы не ограничились только военной зоной.
В Дубае и Абу-Даби были зафиксированы громкие звуки, дым и сигналы тревоги. В районе Пальмы, одного из известных районов Дубая, наблюдались пожары и дым.
По официальным данным, системы противовоздушной обороны сбили ракеты и дроны, направленные Ираном, значительного материального ущерба не зафиксировано. Однако видео и заявления, распространяемые в социальных сетях, пока не получили полного подтверждения.
В Абу-Даби в результате падения ракеты или её обломков погиб по меньшей мере один человек. Этот конфликт напрямую затронул не только военных, но и безопасность мирного населения.
По некоторым источникам, сообщалось о взрывах вблизи отелей в Дубае, однако официального подтверждения этой информации нет. Эти события также серьёзно повлияли на городскую жизнь.
Во всех аэропортах Дубая временно приостановлены все рейсы, что негативно сказалось на международных перевозках. Были зафиксированы перебои в работе таких компаний, как Emirates, flydubai и Etihad.
Конфликт оказал негативное влияние на воздушное сообщение не только в ОАЭ, но и во всём регионе Ближнего Востока. В итоге ОАЭ вновь стали одним из регионов, оказавшихся в тени конфликта.
Хотя военные объекты были основной целью, взрывы, пожары и приостановка работы аэропортов показывают, что последствия войны не обошли стороной такие стабильные города, как Дубай и Абу-Даби.