Dubaydagi yong‘in Fors ko‘rfazidagi keskinlikni kuchaytirdi
Dubayda sodir bo‘lgan hodisa Fors ko‘rfazi hududidagi keskinlikni yanada kuchaytirgan ko‘rinadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar endi faqat siyosiy yoki harbiy maydon bilan cheklanib qolmay, tinch va xavfsiz deb hisoblangan joylarga ham ta’sir o‘tkazmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda Dubaydagi binolardan biriga “Eron raketasi yoki droni urildi” degan mazmundagi videolar tarqaldi.
Ammo hozircha bu ma’lumot rasmiy tasdiqini topgani yo‘q. Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) rasmiylari Dubayda yong‘in chiqqanini va favqulodda xizmatlar zudlik bilan ishga tushganini tasdiqladi.
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, Dubayning Palm Jumeirah hududida, mehmonxona yaqinida yong‘in kelib chiqqan va katta tutun ustuni kuzatilgan. Shaharning boshqa joylarida ham portlashga o‘xshash tovushlar eshitilgani xabar qilinmoqda.
Bu hodisalar odatda barqarorlik va tinchlik timsoli bo‘lgan Dubayda jiddiy xavotir uyg‘otdi. BAAning rasmiy WAM axborot agentligi mamlakat havo mudofaasi tizimlari Eron tomonidan uchirilgan raketa va dronlarni muvaffaqiyatli urib tushirganini ma’lum qildi.
Bayonotda aytilishicha, raketa va dron qoldiqlari Abu-Dabi va Dubayning ayrim hududlariga tushgan. Ammo rasmiylar jarohatlanganlar yo‘qligini ta’kidlashgan.
Shu bilan birga, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda raketa yoki dron zarbasi haqida da’volar davom etmoqda. Lekin bu ma’lumotlar rasmiy manbalar tomonidan tasdiqlanmagan.
Fors ko‘rfazidagi boshqa arab davlatlari, jumladan Kuvayt, Qatar va Bahrayn ham o‘z hududlari Eron raketalari nishoniga aylanganini bildirgan. Ushbu davlatlarda AQSh harbiy bazalari mavjud bo‘lganligi sababli havo mudofaasi tizimlari ishga tushirilgani xabar qilinmoqda.
Eron esa mintaqadagi AQSh bazalariga zarbalar berayotganini iddao qildi. Dubaydagi Palm Jumeirah hududi hashamatli mehmonxonalar, qimmatbaho turar joylar va sayyohlar bilan mashhur.
Ana shunday joyda yong‘in va tutun kuzatilishi Dubay uchun noodatiy holat bo‘lib, nafaqat xavfsizlik, balki psixologik jihatdan ham katta ta’sir ko‘rsatdi. Hozircha hodisa sabablari to‘liq aniqlanmagan, ammo bu voqea mintaqadagi umumiy keskinlikning bir qismi sifatida baholanmoqda.
Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar endi sayyohlik va biznes markazlariga ham ta’sir o‘tkazayotgani oydinlashmoqda.

Пожар в Дубае усилил напряжённость в Персидском заливе
Происшествие в Дубае, по-видимому, ещё больше обострило напряжённость в регионе Персидского залива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Конфликты на Ближнем Востоке теперь затрагивают не только политическую или военную сферу, но и влияют на места, которые считались спокойными и безопасными. В социальных сетях распространились видео с утверждениями, что по одному из зданий в Дубае был нанесён удар иранской ракетой или дроном.
Однако пока эта информация не получила официального подтверждения. Представители Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) подтвердили, что в Дубае произошёл пожар, и экстренные службы оперативно приступили к работе.
По данным агентства Reuters, в районе Палм Джумейра в Дубае, рядом с отелем, возник пожар, наблюдалось большое столб дыма. Также сообщается, что в других частях города были слышны звуки, похожие на взрывы.
Эти события вызвали серьёзную тревогу в Дубае, который обычно считается символом стабильности и мира. Официальное информационное агентство ОАЭ WAM сообщило, что системы противовоздушной обороны страны успешно сбили ракеты и дроны, запущенные Ираном.
В заявлении говорится, что обломки ракеты и дрона упали в некоторых районах Абу-Даби и Дубая. Однако официальные лица подчеркнули, что пострадавших нет.
В то же время в социальных сетях продолжают появляться видео с утверждениями о попадании ракеты или удара дрона. Но эти данные не подтверждены официальными источниками.
Другие арабские государства Персидского залива, включая Кувейт, Катар и Бахрейн, также сообщили, что их территории стали мишенью для иранских ракет. Сообщается, что в этих странах, где расположены военные базы США, были приведены в действие системы противовоздушной обороны.
Иран, в свою очередь, заявил, что наносит удары по американским базам в регионе. Район Палм Джумейра в Дубае известен своими роскошными отелями, дорогими жилыми комплексами и туристами.
Пожар и дым в таком месте являются необычным явлением для Дубая и оказали значительное влияние не только на безопасность, но и на психологическое состояние жителей и гостей города. Причины происшествия пока полностью не установлены, однако это событие рассматривается как часть общей напряжённости в регионе.
Становится очевидным, что конфликты на Ближнем Востоке теперь затрагивают и туристические, и деловые центры.