Eron: Hujumlarda yuqori martabali amaldorlar halok bo‘ldi
Ushbu hodisa Isroil va AQSh tomonidan amalga oshirilgan hujumlar oqibatida sodir bo‘lgani ta’kidlanmoqda. Qurbonlar orasida quyidagi shaxslar borligi ma’lum qilingan: 1.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi quruqlikdagi qo‘shinlari qo‘mondoni, general-mayor Muhammad Pakpur. 2.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi havo-kosmik kuchlari qo‘mondoni Amir Ali Hojizoda. 3.
Qurolli kuchlar Bosh shtabi rahbarlaridan biri va oliy rahbar maslahatchisi Ali Shamxoniy. 4.
Xavfsizlik yo‘nalishidagi yuqori lavozimli amaldor Husayn Salami. 5.
Havo mudofaasi kuchlari qo‘mondoni Hasan Jaloliy. 6.
Mudofaa innovatsiyalari tashkiloti rahbari Muhsin Faxrizoda. 7.
“Al-Anbiya” shtabi razvedka boshqarmasi rahbari (uning ismi rasman ochiqlanmagan). Oxirgi ma’lumotlarga ko‘ra, hujumlar natijasida jami 201 nafar inson halok bo‘lgan, yana 747 kishi turli darajada tan jarohati olgan.
Xususan, Tehron shahriga qilingan raketa zarbalari chog‘ida Eron oliy rahbari Ali Xamonaiyning kuyovi, kelini, qizi va nabirasi ham halok bo‘lgan. Shu bilan birga, Eron hukumati tomonidan uyushtirilgan norozilik namoyishlarida minglab fuqarolar ishtirok etmoqda.

Иран: В результате нападений погибли высокопоставленные чиновники
По сообщению государственного телевидения Ирана, в стране погибли семь высокопоставленных чиновников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечается, что это произошло в результате атак, осуществленных Израилем и США. Известно, что среди жертв следующие лица: 1.
Командующий сухопутными войсками корпуса стражей исламской революции, генерал-майор Мухаммад Пакпур. 2.
Командующий воздушно-космическими силами корпуса стражей исламской революции Амир Али Ходжизода. 3.
Один из руководителей Главного штаба вооруженных сил и советник высшего руководства Али Шамхани. 4.
Высокопоставленный чиновник в сфере безопасности Хусейн Салами. 5.
Командующий силами противовоздушной обороны Хасан Джалоли. 6.
Руководитель организации оборонных инноваций Мухсин Фахризода. 7.
Начальник разведывательного управления штаба «Аль-Анбия» (его имя официально не раскрывается). По последним данным, в результате атак погибло всего 201 человек, еще 747 получили ранения различной степени тяжести.
В частности, во время ракетных ударов по Тегерану погибли зять, невестка, дочь и внук верховного лидера Ирана Али Хаменеи. В то же время тысячи граждан участвуют в протестных акциях, организованных правительством Ирана.