Birlashgan Arab Amirliklari mudofaa idorasi Eron tomonidan Abu-Dabidagi harbiy-dengiz obyektiga dronlar orqali zarba berilganini e'lon qildi. Ushbu hujum natijasida "As-Salom" harbiy-dengiz bazasida yong‘in kelib chiqqan.
Reuters xabariga ko‘ra, Abu-Dabi va Dubayda dron va raketa qoldiqlari tushishi oqibatida bir qator infratuzilma obyektlari zarar ko‘rgan, shuningdek, Abu-Dabida kuchli portlash ovozlari eshitilgan. BAA mudofaa idorasi bu holatni javobsiz qoldirmasligini ta'kidladi.
Rasmiy bayonotda mamlakat o‘z hududi va milliy manfaatlarini himoya qilish uchun barcha zarur choralarni ko‘rish huquqini saqlab qolishini bildirdi. Bu esa ko‘rfazdagi mojaroning yanada kengroq harbiy-siyosiy javoblar bosqichiga o‘tishi mumkinligidan darak beradi.
Bundan tashqari, Iroqda ham xavotirli voqealar yuz bermoqda. Arbil aeroporti yaqinidagi Amerika harbiy bazasiga dronlar hujumi oqibatida portlashlar sodir bo‘lgan.
Reuters ma'lumotiga ko‘ra, Arbil havo bazasi AQSH va koalitsiya kuchlari uchun muhim strategik nuqtadir. Bu yo‘nalishdagi har qanday hujum nafaqat Iroq, balki AQSHning mintaqadagi harbiy ishtirokini ham nishonga oladi.
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi Kuvaytdagi AQSH harbiy infratuzilmasiga hujum qilinganini da'vo qilmoqda. Ushbu iddaolar al-Salim bazasiga zarar yetkazilganini bildiradi, ammo bu bayonotlar mustaqil manbalar tomonidan tasdiqlangan emas.
Shu sababli, bu da'volarni ehtiyotkorlik bilan qabul qilish lozim. Shuningdek, BAAda "CIA"ning olti nafar yuqori lavozimli ofitseri halok bo‘lgani haqidagi da'volar ham tarqaldi.
Hozircha bu ma'lumot mustaqil xalqaro manbalar tomonidan tasdiqlanmagan. Shu bois, bu kabi ma'lumotlarni qat'iy fakt sifatida qabul qilmaslik kerak.
Xulosa qilib aytganda, Abu-Dabidagi dron zarbasi, Arbil atrofidagi portlashlar va Kuvaytdagi da'volar Yaqin Sharqdagi inqirozni yanada keskinlashtirmoqda. Jangovar harakatlar endi harbiy obyektlargina emas, balki yirik shaharlar va strategik logistika nuqtalariga ham ta'sir ko‘rsata boshladi.

Иранские дроны нанесли удар по военным объектам в ОАЭ
Министерство обороны Объединенных Арабских Эмиратов объявило о том, что Иран нанес удар дронами по военно-морскому объекту в Абу-Даби. В результате этой атаки на военной морской базе "Ас-Салям" возник пожар.
По данным Reuters, в Абу-Даби и Дубае падение обломков дронов и ракет повредило ряд инфраструктурных объектов, а также в Абу-Даби были слышны сильные взрывы. Министерство обороны ОАЭ подчеркнуло, что не оставит этот инцидент без ответа.
В официальном заявлении страна заявила о сохранении за собой права принимать все необходимые меры для защиты своей территории и национальных интересов. Это свидетельствует о том, что конфликт в Персидском заливе может перейти на более широкий этап военно-политических ответных действий.
Кроме того, в Ираке также происходят тревожные события. В результате атаки дронов на американскую военную базу возле аэропорта Эрбиля произошли взрывы.
По информации Reuters, воздушная база Эрбиля является важной стратегической точкой для сил США и коалиции. Любая атака в этом направлении нацелена не только на Ирак, но и на военное присутствие США в регионе.
Корпус стражей исламской революции Ирана утверждает, что по американской военной инфраструктуре в Кувейте был нанесен удар. Эти заявления указывают на повреждения базы Аль-Салим, однако данные утверждения не подтверждены независимыми источниками.
Поэтому эти заявления следует воспринимать с осторожностью. Также в ОАЭ распространились слухи о гибели шести высокопоставленных офицеров ЦРУ.
Пока эта информация не подтверждена независимыми международными источниками. Поэтому такие данные не следует принимать как твердый факт.
Подводя итог, можно сказать, что удар дронов по Абу-Даби, взрывы в районе Эрбиля и заявления из Кувейта обостряют кризис на Ближнем Востоке. Военные действия теперь затрагивают не только военные объекты, но и крупные города и стратегические логистические узлы.