Donald Trampning bayonotiga ko‘ra, Eron ikki hafta ichida yadroviy qurolga ega bo‘lishi mumkin edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu xavfni bartaraf etish uchun AQSH Eronga qarshi harbiy zarba berish qarorini qabul qilgan. Tramp bu qaror milliy xavfsizlik manfaatlarini himoya qilish maqsadida qabul qilinganini alohida ta'kidlagan.
U bu qadam AQSH va uning ittifoqchilarining xavfsizligini ta’minlashga qaratilganini bildirgan. Shu bilan birga, Eron tomonidan bu bayonotga hozircha rasmiy munosabat yoki izoh berilmagani qayd etilgan.
Ushbu vaziyat xalqaro miqyosda katta e'tibor qaratmoqda va turli davlatlar o‘rtasida muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. AQSH va Eron o‘rtasidagi munosabatlar tarangligi global xavfsizlikka ta'sir ko‘rsatishi mumkin.
Ayni paytda xalqaro hamjamiyat ham bu masala yuzasidan o‘z pozitsiyasini belgilashga urinmoqda. Harbiy harakatlarning oldini olish uchun diplomatik yo‘llar orqali murosaga erishish zarurligi ta'kidlanmoqda.

Трамп: Иран может обладать ядерным оружием
По заявлению Дональда Трампа, Иран мог бы получить ядерное оружие в течение двух недель. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, чтобы устранить эту угрозу, США приняли решение нанести военный удар по Ирану. Трамп особо подчеркнул, что это решение было принято в целях защиты национальных интересов безопасности.
Он отметил, что этот шаг направлен на обеспечение безопасности США и их союзников. При этом пока не поступило официальных комментариев или реакций со стороны Ирана на это заявление.
Данная ситуация привлекает большое внимание на международном уровне и вызывает обсуждения между различными странами. Напряжённость в отношениях между США и Ираном может повлиять на глобальную безопасность.
В настоящее время международное сообщество также пытается определить свою позицию по этому вопросу. Подчеркивается необходимость достижения компромисса дипломатическими средствами для предотвращения военных действий.