Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyatning keskinlashishi sababli O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklaridagi diplomatik vakolatxonalar fuqarolar xavfsizligini ta’minlash uchun zarur choralarni ko‘rayotganini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashqi ishlar vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, havo yo‘llaridan foydalanishdagi vaqtinchalik cheklovlar tufayli aviaqatnovlar to‘xtatilgan. Shu munosabat bilan BAAda bo‘lib turgan o‘zbekistonliklarga xavfsizlik talablariga qat’iy amal qilish tavsiya etilmoqda.
Fuqarolardan mahalliy qonun-qoidalar va rasmiy idoralar ko‘rsatmalariga to‘liq rioya qilish, zaruratsiz ko‘chaga chiqmaslik va odamlar gavjum joylardan uzoqroq bo‘lish so‘ralmoqda. Shuningdek, faqat rasmiy axborot manbalariga tayanish tavsiya etilgan.
Favqulodda holatlarda tezkor aloqa uchun quyidagi raqamlar berilgan: +971 55 986 9040 va +971 55 956 4110. Tashqi ishlar vazirligi, shuningdek, rasmiy ma’lumotlarni kuzatib borish uchun o‘zining axborot kanallari, Sharja shahridagi Bosh konsulxona va “Dunyo” axborot agentligi sahifalariga havolalarni taqdim etgan.

Гражданам Узбекистана рекомендовано соблюдать меры безопасности в ОАЭ
В связи с обострением ситуации на Ближнем Востоке Министерство иностранных дел Узбекистана и дипломатические представительства в Объединённых Арабских Эмиратах принимают необходимые меры для обеспечения безопасности граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства иностранных дел, из-за временных ограничений на использование воздушных путей авиарейсы приостановлены. В связи с этим гражданам Узбекистана, находящимся в ОАЭ, настоятельно рекомендуется строго соблюдать требования безопасности.
Гражданам рекомендуется полностью соблюдать местные законы и указания официальных органов, избегать необоснованных выходов на улицу и находиться подальше от многолюдных мест. Также рекомендуется опираться только на официальные источники информации.
Для экстренной связи предоставлены следующие номера: +971 55 986 9040 и +971 55 956 4110. Министерство иностранных дел также предоставило ссылки на свои информационные каналы, Генеральное консульство в городе Шарджа и страницы информационного агентства «Dunyo» для отслеживания официальной информации.