Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH prezidenti Donald Tramp Eron harbiy va siyosiy rahbariyatiga qarshi amalga oshirilgan operatsiya haqida bayonot berdi. U bu harakatni juda samarali deb baholadi, natijalar xalqaro kuzatuvchilarni ham hayratda qoldirishi mumkinligini ta'kidladi.
Tramp CNBC telekanaliga bergan intervyusida Eron harbiy rahbariyatini yo'q qilishga qaratilgan operatsiya muvaffaqiyatli o'tganini ma'lum qildi. Oq uy rahbari bu jarayonni tezkor va rejadan oldin amalga oshirilgan amaliyot sifatida ko'rsatdi.
Uning aytishicha, "bir zumda 48 nafar yetakchi g‘oyib bo‘lishi" hujumlar ko‘lami naqadar yirik ekanini ko'rsatadi. Tramp bu operatsiyani faqat AQSH manfaati uchun emas, balki butun dunyo xavfsizligi uchun muhim qadam sifatida ko'rsatdi.
CBS telekanaliga bergan intervyusida u zarbalardan keyin Tehron bilan muzokara va kelishuvga erishish osonlashganini aytdi. Trampning bu bayonoti Vashingtonning harbiy bosimni siyosiy natijaga aylantirishga urinayotganini anglatadi.
Eron rahbariyatidagi yo'qotishlar haqida Isroil mudofaa armiyasi ham axborot berdi. SAHAL X ijtimoiy tarmog‘ida Eronning yuqori qo‘mondonlik tarkibi va Tehronga bog‘liq ba'zi ittifoqchi rahbarlar halok bo‘lganini ma'lum qildi.
Bu zarbalar oddiy harbiy obyektlarga emas, balki boshqaruv zvenolariga qaratilganini ko'rsatadi. Yakuniy hisobotlarda operatsiya chog‘ida Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy, Bosh shtab boshlig‘i Abdul Rahim Musaviy va boshqa yuqori martabali harbiylar o‘ldirilgani aytildi.
Bu ro‘yxat zarbalar Eron harbiy-siyosiy vertikaliga qanchalik qattiq ta’sir qilganini ko‘rsatadi. Shuningdek, "Hizbulloh" va HAMAS yetakchilari, husiylar qurolli kuchlari rahbari Muhammad Abdulkarim al-G‘amariy ham tilga olindi.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi o‘z qo‘mondoni Muhammad Pakpurning o‘limini tasdiqladi. Bu holat mintaqaviy tarmoqqa ham zarba berilayotganini anglatadi.
AQSH Qurolli kuchlari Markaziy qo‘mondonligi — CENTCOM ham bayonot berdi. Unda Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi obyektlariga berilgan zarbalar natijasida tuzilmaning shtab-kvartirasi butunlay yo‘q qilingani qayd etildi.

Трамп: Операция против руководства Ирана прошла успешно
Президент США Дональд Трамп сделал заявление об операции, проведённой против военного и политического руководства Ирана. Он оценил это действие как очень эффективное, подчеркнув, что результаты могут удивить международных наблюдателей.
В интервью телеканалу CNBC Трамп сообщил, что операция, направленная на уничтожение иранского военного руководства, прошла успешно. Глава Белого дома охарактеризовал этот процесс как быструю и заранее спланированную операцию.
По его словам, «в одно мгновение исчезло 48 лидеров», что демонстрирует масштаб атаки. Трамп представил эту операцию не только как шаг в интересах США, но и как важный шаг для безопасности всего мира.
В интервью телеканалу CBS он отметил, что после ударов переговоры и достижение соглашения с Тегераном стали проще. Это заявление Трампа свидетельствует о том, что Вашингтон пытается превратить военное давление в политический результат.
О потерях в руководстве Ирана также сообщила израильская армия обороны. В социальной сети SAHAL X было объявлено, что высокопоставленные командиры Ирана и некоторые союзные лидеры, связанные с Тегераном, погибли.
Это указывает на то, что удары были направлены не по обычным военным объектам, а по управленческим звеньям. В итоговых отчётах говорится, что в ходе операции были убиты верховный лидер Ирана Али Хаменеи, начальник штаба Абдул Рахим Мусави и другие высокопоставленные военные.
Этот список показывает, насколько сильно удары повлияли на военно-политическую вертикаль Ирана. Также были упомянуты лидеры «Хизбаллы» и ХАМАС, а также командующий вооружёнными силами хуситов Мухаммад Абдулкарим аль-Гамари.
Корпус стражей исламской революции подтвердил смерть своего командира Мухаммада Пакпура. Это свидетельствует о том, что удар нанесён и по региональной сети.
Центральное командование вооружённых сил США — CENTCOM также сделало заявление. В нём отмечается, что в результате ударов по объектам корпуса стражей исламской революции штаб-квартира структуры была полностью уничтожена.
Командование сделало заявление, которое ещё больше подчёркивает символическое и стратегическое значение этой атаки.