Eron AQSH bilan muzokaralarni qayta boshlashni rad etdi
Eron va AQSH o'rtasidagi mojaro kuchayganidan keyin, Eron AQSH bilan muzokaralarni qayta boshlash niyatida emas. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Larijoniy ma'lumot berdi. U AQSH prezidenti Donald Trampning Eron yetakchilari muzokaralarni boshlashga uringani haqidagi bayonotini rad etdi.
Larijoniyning ta'kidlashicha, Tehron Oq uy bilan yangi muloqot yo‘llarini ochish imkoniyatini ham ko‘rib chiqmayapti. U ijtimoiy tarmoqda pozitsiyasini qat'iy bayon qildi: "Biz Qo‘shma Shtatlar bilan muzokaralar olib bormaymiz", deb yozdi.
Kecha Donald Tramp The Atlantic nashriga bergan sharhida Eron tomoni muloqotni qayta tiklashni istagani va u muzokaralarga rozi bo‘lganini aytgan edi. Trampning aytishicha, ular gaplashishni xohlashadi va u gaplashishga rozi bo'lgan.
AQSH prezidenti ular buni oldinroq qilishlari kerakligini, ilgari juda amaliy va bajarish oson bo‘lgan narsani berishlari kerakligini ta'kidlagan edi. Ular juda uzoq kutgani haqida ham gapirdi.

Иран отказался возобновлять переговоры с США
После обострения конфликта между Ираном и США, Иран не намерен возобновлять переговоры с США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани. Он отверг заявление президента США Дональда Трампа о том, что лидеры Ирана пытались начать переговоры.
По словам Лариджани, Тегеран также не рассматривает возможность открытия новых каналов диалога с Белым домом. В социальной сети он четко выразил свою позицию: «Мы не ведем переговоры с Соединенными Штатами», — написал он.
Вчера Дональд Трамп в интервью изданию The Atlantic заявил, что иранская сторона хочет возобновить диалог и согласилась на переговоры. По словам Трампа, они хотят поговорить, и он согласен на разговор.
Президент США подчеркнул, что они должны были сделать это раньше, предоставить то, что раньше было очень практичным и легким для выполнения. Он также отметил, что они слишком долго ждали.