Xitoy Tashqi ishlar vazirligi Eron oliy rahbari Ali Xominaiyning qasddan o‘ldirilishi holatiga keskin munosabat bildirdi va mintaqadagi harbiy harakatlarni darhol to‘xtatishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy bayonotda Xitoy Xalq Respublikasi tashqi siyosat idorasi bu hujumni Eron davlat suverenitetiga qarshi jiddiy va xavfli harakat deb baholadi. Pekin rasmiylari, ayniqsa Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikni saqlash uchun barcha manfaatdor tomonlarni vazminlikka, muammolarni diplomatik va siyosiy yo‘llar bilan hal etishga chaqirmoqda.
Xitoyning ta’kidlashicha, qurolli to‘qnashuvlarning kengayishi butun mintaqa xavfsizligiga jiddiy tahdid soladi va xalqaro barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Xitoylik tahlilchilar fikriga ko‘ra, hozirgi vaziyatda Eron tomonidan Isroil va AQSH harbiy kuchlariga nisbatan javob zarbalari berilishi ehtimoli yuqori.
Mutaxassislar Islom Respublikasining ichki siyosiy beqarorlikka yuz tutishiga ishonmaydi, chunki mamlakat ichida yagona va birlashgan muxolifat yo‘q. Shuningdek, AQSHning bu mojaroga chuqur aralashishdan manfaatdor emasligi qayd etilmoqda.
Ekspertlarning fikriga ko‘ra, Xitoy hozirgi bosqichda mojaroning harbiy yo‘l bilan hal qilinishini qo‘llab-quvvatlamaydi va o‘z tashqi siyosatini asosan muloqot, bosqichma-bosqich muzokaralar va xalqaro vositachilik orqali olib borishga intilmoqda.

Китай резко осудил нападение на лидера Ирана
Министерство иностранных дел Китая резко осудило преднамеренное убийство высшего лидера Ирана Али Хаменеи и призвало немедленно прекратить военные действия в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальном заявлении внешнеполитическое ведомство Китайской Народной Республики оценило это нападение как серьезное и опасное действие против государственного суверенитета Ирана. Официальные представители Пекина особенно призывают все заинтересованные стороны сохранять спокойствие и решать проблемы дипломатическими и политическими методами для поддержания мира и стабильности на Ближнем Востоке.
Китай подчеркивает, что расширение вооруженных столкновений представляет серьезную угрозу безопасности всего региона и может негативно повлиять на международную стабильность. По мнению китайских аналитиков, в текущей ситуации высока вероятность ответных ударов Ирана по военным силам Израиля и США.
Эксперты не считают, что Исламская Республика столкнется с внутренней политической нестабильностью, так как в стране отсутствует единая и объединенная оппозиция. Также отмечается, что США не заинтересованы в глубоком вмешательстве в этот конфликт.
По мнению специалистов, Китай на данном этапе не поддерживает военное разрешение конфликта и стремится вести свою внешнюю политику преимущественно через диалог, поэтапные переговоры и международное посредничество.