Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy vafotidan so'ng mamlakat boshqaruvi qanday amalga oshirilishi haqida ma'lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eronning "Tasnim" axborot agentligi va boshqa xalqaro axborot vositalari xabariga ko'ra, o‘tish davrida vakolatlar Eron Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, sud hokimiyati rahbari G‘olyam Husayn Mohseni-Ejei va Konstitutsiya posbonlari kengashidan bir a’zo kirgan uch kishilik muvaqqat kengash tomonidan amalga oshiriladi. Ushbu tartib Eron Konstitutsiyasining 111-moddasida belgilangan.
Shuningdek, Xomanaiyning o‘limi munosabati bilan mamlakat bo‘ylab 40 kunlik motam va 7 kunlik dam olish e’lon qilingani xabar qilinmoqda. Mintaqada keskinlik va havo harakati cheklovlari ham kuzatilmoqda.
28 fevraldagi zarbalar va o‘zaro hujumlar fonida mintaqada havo qatnovi cheklangan va ayrim davlatlarda havo makoni vaqtincha yopilgan. Reuters tahlillariga ko‘ra, asosiy savol yangi rahbarni tanlash jarayoni va tizimning barqarorligi darajasida saqlanib qolishi bilan bog‘liq.

Иран Хоманаи в связи со смертью временный совет у власти
После смерти верховного лидера Ирана аятоллы Али Хоманаи была предоставлена информация о том, как будет осуществляться управление страной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщениям иранского информационного агентства "Tasnim" и других международных СМИ, в переходный период полномочия будут осуществляться временным советом из трёх человек, в который входят президент Ирана Масуд Пезешкион, глава судебной власти Голям Хусейн Мохсени-Эджеи и один член Совета стражей Конституции. Этот порядок установлен в статье 111 Конституции Ирана.
Также сообщается, что в связи со смертью Хоманаи по всей стране объявлен 40-дневный траур и 7-дневный выходной. В регионе наблюдается напряжённость и ограничения воздушного движения.
На фоне ударов и взаимных атак 28 февраля воздушное сообщение в регионе ограничено, а в некоторых странах воздушное пространство временно закрыто. По анализу Reuters, основной вопрос связан с процессом выбора нового лидера и сохранением стабильности системы.