AQSH prezidenti Donald Trampning Eron haqida bergan so‘nggi bayonoti xalqaro maydonda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Eron unga qarshi ikki marta suiqasd uyushtirishga uringan, ammo voqealar kutilganidan boshqacha kechgan. ABC Newsga bergan intervyusida Tramp "ular ikki marta harakat qildi, lekin men tezroq ish tutdim" deb ta’kidladi.
Bu bayonot Eron oliy rahbari Ali Xominaiyning o‘limi bilan bog‘liq holda aytilgan. Tramp Eronga qarshi hujumni "juda muvaffaqiyatli" deb baholab, bu zarba natijasida mamlakatning oliy rahbarlikka da’vogar bo‘lishi mumkin bo‘lgan bir qator shaxslar yo‘q qilinganini qo‘shimcha qildi.
Bu gaplar Vashington va Tehron o‘rtasidagi keskinlikni yanada kuchaytirishi aniq, chunki bunday bayonotlar siyosiy, harbiy va diplomatik jihatdan katta aks-sado beradi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yil 8-noyabr kuni AQSH Adliya vazirligi Eron Islom inqilobi muhofizlari korpusi bilan bog‘liq Farhod Shokiriyga Trampga qarshi suiqasd rejasi bo‘yicha ayblov e’lon qildi.
Shuningdek, AQSHda uning ikki ehtimoliy sherigi ushlangan. Eron oliy rahbari Ali Xominaiy 2026-yil 28-fevral kuni AQSH va Isroilning zarbalari ortidan halok bo‘lgani haqida xalqaro OAVlar xabar berdi.
U Tehrondagi markaziy qarorgohga berilgan kuchli havo zarbalari paytida o‘ldirilgan. Xominaiy 1989-yildan beri Eronni boshqarib kelgan va mamlakat siyosiy tizimida eng yuqori ta’sirga ega shaxs edi.
Bu voqealar Yaqin Sharqdagi vaziyatni yanada nozik nuqtaga olib keldi. Trampning qattiq bayonotlari va Erondagi rahbariyat almashinuvi mintaqada yangi bosqichni boshlab berishi mumkin.
Bu oddiy siyosiy bayonot emas, balki kelgusi kunlarda xalqaro munosabatlarga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan keskin signaldir.

Последнее заявление президента США Дональда Трампа об Иране вызвало большой резонанс на международной арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, Иран дважды пытался организовать покушение на него, но события развивались иначе, чем ожидалось. В интервью ABC News Трамп подчеркнул: «Они пытались дважды, но я действовал быстрее».
Это заявление было сделано в связи со смертью верховного лидера Ирана Али Хаменеи. Трамп охарактеризовал удар по Ирану как «очень успешный» и добавил, что в результате этого удара были устранены несколько лиц, которые могли претендовать на высшее руководство страны.
Эти слова явно усилят напряжённость между Вашингтоном и Тегераном, поскольку подобные заявления имеют большое политическое, военное и дипломатическое значение. По данным, 8 ноября 2024 года Министерство юстиции США предъявило обвинения Фарходу Шокири, связанному с Корпусом стражей исламской революции Ирана, в заговоре с целью покушения на Трампа.
Также в США были задержаны двое его предполагаемых сообщников. Международные СМИ сообщили о смерти верховного лидера Ирана Али Хаменеи 28 февраля 2026 года после ударов США и Израиля.
Он был убит во время мощных воздушных ударов по центральному штабу в Тегеране. Хаменеи управлял Ираном с 1989 года и был самым влиятельным лицом в политической системе страны.
Эти события привели ситуацию на Ближнем Востоке к ещё более хрупкой точке. Жёсткие заявления Трампа и смена руководства в Иране могут ознаменовать новый этап в регионе.
Это не просто политическое заявление, а серьёзный сигнал, который может существенно повлиять на международные отношения в ближайшие дни.