2 martga o'tar kechasi Eronning Isroil va AQSHning mintaqadagi harbiy nuqtalariga qaratilgan hujumlari kuchaydi. Turli manbalarga ko'ra, Isroil hududida portlash ovozlari eshitilgan, ammo dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, jabrlanganlar haqida xabar kelmagan.
Fors ko'rfazi hududidagi Dubay, Doha va Bahraynda ham kuchli portlashlar kuzatilgani xabar qilinmoqda. Bu holat mojaroning faqat ikki davlat o'rtasida emas, balki butun mintaqa xavfsizligiga ta'sir ko'rsatayotganini anglatadi.
The Wall Street Journal ma'lumotiga ko'ra, Eron dronlari Iroq shimolidagi Arbil xalqaro aeroportiga ham zarba bergan. Bu aeroport AQSH harbiy bazasi bilan bog'liq.
AQSHning yuqori martabali amaldorlari hujumga qaramay, baza jiddiy zarar ko'rmaganini ma'lum qilishdi. AQSH Qurolli kuchlari Markaziy qo'mondonligi ham aeroport atrofida zarba berilganini tasdiqladi, bu esa hujumlarning AQSH manfaatlariga ham yetib borganini ko'rsatadi.
Kuvaytda esa Amerika F-15 qiruvchi samolyotlari bilan bog'liq hodisalar diqqatga sazovor bo'ldi. Ijtimoiy tarmoqlarda samolyotning qulayotgani aks etgan videolar tarqaldi.
Keyinroq, bu voqea uchta F-15 samolyoti bilan bog'liq bo'lib, dastlab Eron tomonidan urib tushirilgani iddao qilindi. Biroq, AQSH Markaziy qo'mondonligi va Reuters bu holatni Kuvayt havo mudofaasi tomonidan "do'st o'qi" oqibatida yuz bergan xato sifatida tasvirladi.
Barcha uchuvchilar tirik qolgan. Bu voqea harbiy muvofiqlashuvning qanchalik muhimligini yana bir bor ko'rsatdi.
AQSH Qurolli kuchlari Markaziy qo'mondonligi Eronga qarshi harbiy amaliyotlar doirasida mingdan ortiq nishonga zarba berilganini ma'lum qildi. Bu harakatlar keng ko'lamli va chuqur rejalashtirilganligini ko'rsatadi.

Обострение конфликта между Ираном и Израилем на Ближнем Востоке
Ситуация на Ближнем Востоке становится все более сложной и переходит в опасную фазу. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ночь на 2 марта усилились атаки Ирана на военные объекты Израиля и США в регионе. По разным источникам, на территории Израиля были слышны взрывы, однако по первоначальным данным сообщений о пострадавших не поступало.
Также сообщается о сильных взрывах в Дубае, Дохе и Бахрейне в районе Персидского залива. Это свидетельствует о том, что конфликт затрагивает не только две страны, но и влияет на безопасность всего региона.
По информации The Wall Street Journal, иранские дроны нанесли удар по международному аэропорту Эрбиль на севере Ирака. Этот аэропорт связан с американской военной базой.
Высокопоставленные представители США сообщили, что несмотря на атаку база не получила серьезных повреждений. Центральное командование Вооруженных сил США также подтвердило удары в районе аэропорта, что указывает на то, что атаки затронули интересы США.
В Кувейте произошли инциденты с американскими истребителями F-15, которые привлекли внимание. В социальных сетях распространились видео с падением самолета.
Позже выяснилось, что инцидент связан с тремя истребителями F-15, и первоначально утверждалось, что они были сбиты Ираном. Однако Центральное командование США и агентство Reuters описали это как ошибку, вызванную "дружественным огнем" со стороны кувейтской системы противовоздушной обороны.
Все пилоты остались живы. Этот случай вновь подчеркнул важность военной координации.
Центральное командование Вооруженных сил США сообщило, что в рамках военных операций против Ирана было нанесено более тысячи ударов по целям. Это свидетельствует о масштабности и глубокой подготовленности действий.