Isroil razvedkasi Eron rejimini birgina havo hujumi bilan falaj qilish rejasini qariyb bir yil davomida ishlab chiqqan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
28 fevral tongida boshlangan keng ko'lamli aviazarbalar Tehronning hukumat markaziga yo'naltirildi. O'sha vaqtda markazda Eron oliy harbiy-siyosiy rahbariyati yig'ilishi o'tayotgan edi.
Zarbalar natijasida Eron oliy rahnamosi Oyatulloh Ali Xomanaiy, Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi qo'mondoni Muhammad Pakpur va mudofaa vaziri Aziz Nosirzoda halok bo'lgan. Harbiy tahlilchilar bu voqeani "klassik boshsizlantirish operatsiyasi" deb atamoqda.
Ma'lumotlarga ko'ra, hujumning muvaffaqiyatli amalga oshirilishida AQSh Markaziy razvedka boshqarmasining hissasi katta bo'lgan. Razvedka xizmati Eron yetakchilarining harakatlarini kuzatib, yig'ilishning aniq vaqti va joyini Isroilga yetkazgan.
Harbiy ekspert Anton Mamedovning fikricha, bu yerda "jonli razvedka" ham muhim rol o'ynagan. Eron hukumati ichida yoki rezidensiyaga xizmat ko'rsatuvchi xodimlar orasida Isroilga ma'lumot uzatib turgan shaxs bo'lishi mumkin.
Ekspertlarning ta'kidlashicha, Isroil aviatsiyasining kunduzi hujum qilishi strategik maqsadga qaratilgan edi. Bu, birinchidan, psixologik bosim bo'lib, rejimning zaifligini ko'rsatish uchun qilingan.
Ikkinchidan, Isroil o'zining havo hujumidan mudofaa tizimlari ustidan to'liq nazoratga ega ekanini namoyish etmoqchi bo'lgan. Hujumda 200 dan ortiq samolyot ishtirok etgan va ular Eronning havo mudofaa tizimlarini tezda bostirgan.
Anton Mamedovning aytishicha, bu XXI asr harbiy san'atining namunasidir: agentura razvedkasi, texnik kuzatuv va aniqlikdagi qurollarning uyg'unligi. Sizningcha, Eron oliy rahbariyatining yo'q qilinishi mintaqadagi kuchlar muvozanatini o'zgartiradimi yoki yangi rahbariyat eski siyosatni davom ettiradimi?

Успешный воздушный удар Израиля по руководству Ирана
Израильская разведка почти год разрабатывала план парализовать режим Ирана одним воздушным ударом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Крупномасштабные авиаудары, начавшиеся утром 28 февраля, были направлены на правительственный центр Тегерана. В то время в центре проходило собрание высшего военно-политического руководства Ирана.
В результате ударов погибли верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, командующий корпусом стражей исламской революции Мухаммад Пакпур и министр обороны Азиз Насирзода. Военные аналитики называют это событие «классической операцией по обезглавливанию».
По данным, значительный вклад в успешное проведение атаки внесло Центральное разведывательное управление США. Разведка отслеживала действия лидеров Ирана и передала Израилю точное время и место собрания.
По мнению военного эксперта Антона Мамедова, здесь также сыграла важную роль «живая разведка». Возможно, среди сотрудников иранского правительства или обслуживающего резиденцию персонала был человек, передававший информацию Израилю.
Эксперты отмечают, что дневной удар израильской авиации был направлен на достижение стратегической цели. Во-первых, это был психологический прессинг, чтобы показать слабость режима.
Во-вторых, Израиль хотел продемонстрировать полный контроль над системами противовоздушной обороны. В атаке участвовало более 200 самолетов, которые быстро подавили системы ПВО Ирана.
По словам Антона Мамедова, это образец военного искусства XXI века: сочетание агентурной разведки, технического наблюдения и точного оружия. Как вы думаете, уничтожение высшего руководства Ирана изменит баланс сил в регионе или новое руководство продолжит прежнюю политику?